Chipsety przed sądem?

VIA wprowadziła nowy układ do obsługi procesorów Pentium 4, ryzykując proces o naruszenie praw patentowych Intela.

VIA Technologies wprowadziła do sprzedaży chipset Apollo P4X266, który współpracuje z procesorem Pentium 4 i obsługuje pamięci DDR SDRAM. To pierwszy tego typu zestaw układów na rynku, choć wkrótce podobne mają zaprezentować Acer Laboratories i SiS (Silicon Integrated Systems). Natomiast Intel planuje wprowadzenie własnego zestawu i845, obsługującego Pentium 4 i pamięci DDR, dopiero na początku przyszłego roku.

Inaczej niż Acer i SiS, VIA nie zawarła z Intelem porozumienia, dotyczącego licencjonowania architektury szyny danych FSB (Front Side Bus) 400 MHz, stosowanej przez nowy procesor. Firmie grozi więc proces sądowy o naruszenie praw patentowych Intela. W ostatnich miesiącach przedstawiciele Intela kilkakrotnie sugerowali, że będą na drodze sądowej dochodzić swoich praw wynikających z ochrony patentowej. "Każdy, kto wprowadza na rynek produkt, który wykorzystuje bez licencji technologie Intela, powinien postępować bardzo ostrożnie" - powiedział niedawno Craig Barrett, prezes firmy. Dotąd Intel nie podjął żadnych kroków przeciwko VIA. Naruszenie praw intelektualnych Intela nie jest zresztą w tym przypadku oczywiste. Przedstawiciele VIA Technologies tłumaczą, że nie ubiegali się o odrębną licencję na szynę FSB 400 MHz, ponieważ wciąż obowiązuje porozumienie o wymianie patentów z Intelem zawarte jeszcze przez S3, firmę, którą przejęła VIA Technologies.

Wiszący na włosku konflikt między VIA a Intelem powoduje opóźnienia w implementacji nowego chipsetu. Czterech największych tajwańskich producentów płyt głównych wstrzymało się z decyzjami o jego zastosowaniu. VIA liczy jednak na mniejszych producentów, którym przedstawiciele VIA złożyli oficjalną deklarację o zapewnieniu im zabezpieczenia przed ewentualnymi finansowymi konsekwencjami roszczeń Intela.

Dostępność chipsetów dla Pentium 4, obsługujących DDR SDRAM, umożliwi producentom komputerów PC obniżenie cen, ponieważ pamięci te są tańsze od Rambus DRAM. Jedyne, dostępne dotychczas na rynku, intelowskie zestawy i850 dla Pentium 4 obsługują wyłącznie pamięci RDRAM. Intel wprawdzie planuje wprowadzenie na rynek chipsetów obsługujących pamięci DDR, ale wyraźnie niechętnie odnosi się do tej perspektywy. Przedstawiciele Intela przyznają, że wsparcie DDR wymusza na nich rynek, ale podkreślają, że wydajność komputerów z Pentium 4 i pamięciami SDRAM będzie niska, bo architektura ta nie została zoptymalizowana do takiej kombinacji procesora i pamięci.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200