Chiny wyprzedziły Japonie w rankingu największych na świecie rynków IT

Z najnowszego raportu opublikowanego przez firmę analityczną IDC wynika, że Chiny wysunęły się na drugie miejsce w rankingu największych na świecie rynków IT (179 mld USD), spychając na trzecie miejsce Japonię (173 mld USD). Pierwsze miejsce w rankingu zajmują Stany Zjednoczone Ameryki Północnej, których rynek IT jest trzy razy większy niż chiński rynek IT.

IDC pisze w raporcie, że chiński rynek IT urósł w tym roku o 8,3% (w przypadku USA jest to 4,7%) i przewiduje, że w przyszłym roku będzie się rozwijać jeszcze szybciej i wzrośnie o 14,1%. Chiny rozwijają informatykę w bardzo szybkim tempie (wydając na nią w 2013 r. 179 mld USD), a dowodem tej potęgi jest fakt, że największy superkomputer na świecie (pierwsze miejsce w rankingu Top500) pracuje obecnie właśnie w Państwie Środka, bo tak swój kraj nazywają Chińczycy.

IDC szacuje, że Chiny wydadzą w 2014 r. na informatykę 204 mld USD. W przypadku USA ma to być 686 USD (wzrost o 3,8%). Oznacza to, że oba kraje wydadzą na informatykę w 2014 r. o 25 mld USD więcej niż w poprzednim roku oraz to, że dystans między Chinami i USA ciągle się zmniejsza. IDC przewiduje jednocześnie, że cały rynek IT (globalny) urośnie w przyszłym roku o 5,1% (do 2,1 bln USD). Wzrost byłby jeszcze większy, gdyby nie gwałtowny spadek popytu na komputery PC (w 2013 r. o 10%, a według przewidywań w 2014 r. o ok. 6%).

Zobacz również:

  • Rynek pecetów przeżywa nadal głęboki kryzys
  • Superkomputer Frontier nadal nie ma sobie równych
  • Asseco Poland podsumowało wyniki uzyskane w I kwartale tego roku

Rynek serwerów zmalał w 2013 r. o 3,5%, ale w 2014 powinien już wzrosnąć o 1,6%. IDC obserwuje szybki wzrost zainteresowania trzema obszarami IT: chmurami obliczeniowymi, rozwiązaniami mobilnymi oraz technologią Big Data. Dlatego np. ok. 30% wszystkich serwerów wyprodukowanych przez przemysł informatyczny w 2014 r. trafi do dostawców chmur, a w 2017 r. współczynnik ten ma wzrosnąć do 43%.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200