Chiny uruchomią nowy fundusz państwowy o wartości 40 mld USD w celu pobudzenia branży układów scalonych

Agencja Reutera, powołując się na nieujawnione lokalne źródła, podała, że Chiny zamierzają uruchomić nowy fundusz inwestycyjny wspierany przez państwo, który ma na celu zebranie około 40 miliardów dolarów dla swojego sektora półprzewodników.

Karolina Grabowska/ Pexels

Będzie to prawdopodobnie największy z trzech funduszy uruchomionych przez China Integrated Circuit Industry Investment Fund, znany również jako Big Fund. Reporterzy Reutera rozmawiali z dwiema osoby zaznajomionymi z tą sprawą. Wiadomo, że Chiny uczestniczą w wyścigu o prymat w nowych technologiach i nader skutecznie obchodzą amerykańskie sankcje (wystarczy spojrzeć na procesory w nowych modelach chińskich smartfonów).

Cel funduszu to 300 miliardów juanów (41 miliardów dolarów), przewyższa więc podobne fundusze z 2014 i 2019 roku, które według raportów rządowych zebrały odpowiednio 138,7 miliarda juanów i 200 miliardów juanów. Jednym z głównych obszarów inwestycji będzie sprzęt do produkcji układów scalonych.

Zobacz również:

  • Europejskie półprzewodniki: UE ogłasza nową rundę finansowania

Prezydent Xi Jinping od dawna podkreśla potrzebę osiągnięcia przez Chiny samowystarczalności w zakresie półprzewodników. Potrzeba ta stała się jeszcze bardziej paląca po tym, jak Waszyngton nałożył szereg środków kontroli eksportu w ciągu ostatnich kilku lat, powołując się na obawy, że Pekin może wykorzystać zaawansowane chipy do zwiększenia swoich zdolności wojskowych.

W październiku ub. r. USA wprowadziły szeroko zakrojony pakiet sankcji, który ograniczył dostęp Chin do zaawansowanego sprzętu do produkcji chipów, a sojusznicy USA, Japonia i Holandia, podjęli podobne kroki.

Nowy fundusz został zatwierdzony przez chińskie władze w ostatnich miesiącach.

Według informatora Reutersa, chińskie ministerstwo finansów planuje wnieść wkład w wysokości 60 miliardów juanów. Nic nie wiadomo o innych uczestnikach przedsięwzięcia.

Proces pozyskiwania funduszy prawdopodobnie potrwa miesiące i nie było od razu jasne, kiedy zostanie uruchomiony trzeci fundusz ani czy zostaną wprowadzone dalsze zmiany w planie, twierdzą informatorzy.

Zwolennicy poprzednich dwóch funduszy Big Fund obejmują ministerstwo finansów i podmioty państwowe z głębokimi kieszeniami, takie jak China Development Bank Capital, China National Tobacco Corporation i China Telecom.

Na przestrzeni lat Big Fund zapewnił finansowanie dwóm największym chińskim odlewniom chipów, Semiconductor Manufacturing International Corporation i Hua Hong Semiconductor (688347.SS), a także Yangtze Memory Technologies, producentowi pamięci flash oraz wielu mniejszym firmom i funduszom.

Podobno Big Fund rozważa zatrudnienie co najmniej dwóch instytucji do zainwestowania kapitału nowego funduszu.

Kilku wysokich rangą urzędników i byłych urzędników SINO-IC Capital, jedynego zarządzającego dwoma pierwszymi funduszami Big Fund, jest objętych dochodzeniem prowadzonym przez chiński organ ds. zwalczania nadużyć finansowych od 2021 roku. Mimo to – według tajemniczych informatorów - oczekuje się, że SINO-IC Capital pozostanie jednym z zarządzających trzecim funduszem. Twierdzą oni również, że chińscy urzędnicy skontaktowali się również z China Aerospace Investment, ramieniem inwestycyjnym państwowej China Aerospace Science and Technology Corporation, aby omówić bycie jednym z menedżerów, powiedziały dwie osoby.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200