Chiny stworzą własną platformę deweloperską open source

Dobrze poinformowane źródła donoszą, że Chiny przystąpiły do budowania alternatywnego wobec GitHub ekosystemu, który posłuży ich deweloperom do tworzenia oprogramowania open source, czyli bazującego na otwartym kodzie.

Getee

Wiadomo iż Chińczycy zamierzają to zrobić wykorzystując stworzoną przez nich swego czasu, a obecnie rzadko używaną, platformę Gitee. Chińskie Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informatycznych zapowiada, że gruntownie zmodyfikuje to narządzie i przekształci je w „rodzimą i niezależną platformę hostowania kodu typu open source”.

Projekt będzie - według komunikatu - ukończony przez powołane do tego konsorcjum, na którego czele stanie rządowa firma Open Source China. Gitee hostuje obecnie ok. 10 mln repozytoriów typu open source i z jego usług korzysta 5 mln deweloperów.

Zobacz również:

  • Czy stracisz pracę przez ChatGPT? OpenAI przeprowadza ankietę
  • Koniec platformy AltSpaceVR
  • Amerykańsko-chińska wojna na chipy. Na celowniku globalne przedsiębiorstwa

Jak na chińskie warunki nie jest to dużo, gdyż GitHub (który należy do Microsoftu) obsługuje ponad 100 milionów repozytoriów i swoje konto ma w nim założone ponad 30 mln deweloperów. Jednak w opinii analityków, Chiny są pod ścianą, gdyż wojna handlowa z USA zaostrza się i wszystko wskazuje na to, potrwa jeszcze długo.

Chiny zdają sobie sprawę z tego, że nie mając własnej społeczności open source, która będzie hostować kody źródłowe i zarządzać nimi, ich krajowa branża oprogramowania będzie bardzo podatna na niekontrolowane czynniki.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200