Chiny rzucają wyzwanie firmie SpaceX i jej satelitom Starlink

Chiny zamierzają jeszcze w tym roku wystrzelić w kosmos pierwszą partię swoich internetowych satelitów, chcąc w ten sposób stawić czoła firmie SpaceX, której satelity świadczą już od jakiegoś czasu usługi szerokopasmowego dostępu do internetu.

Tak jak satelity Starlink, chińskie satelity będą krążyć wokół Ziemi również po geostacjonarnych orbitach LEO. Firma SpaceX umieściła do tej pory w kosmosie blisko 4 tys. satelitów Starlink, które świadczą usługi użytkownikom na całym świecie.

Satelity LEO (czyli takie, których orbity znajdują się blisko Ziemi) są dużo tańsze od satelitów krążących po wyższych orbitach i co najważniejsze, nadają się idealnie do obsługiwania użytkowników, którzy znajdują się w miejscu nie objętym zasięgiem sieci komórkowej czy Wi-Fi.

Zobacz również:

Chińskie satelity będą wystrzeliwane w kosmos przez China Aerospace Science and Industry Corp. (w skrócie CASIC). Pierwsza partia takich obiektów znajdzie się w kosmosie we wrześniu tego roku. Chińczycy nie ujawnili jak dotąd żadnych szczegółów technicznych dotyczących ich budowy ani tego, ile takich satelitów znajdzie się w pierwszej paczce.

Klasyczne satelity LEO (Low Earth Orbit) krążą wokół ziemi na wysokości ok. 1000 kilometrów. Chińskie satelity różnią od nich tym, że ich orbity są odległe od Ziemi tylko o 150 do 200 kilometrów. China Satellite Network Group Corp. zapowiada, że zamierza docelowo wystrzelić prawie 13 tys. telekomunikacyjnych satelitów LEO. Są to jednak długofalowe plany. Analitycy szacują, że w Chinach działa obecnie nie więcej niż kilkaset satelitów LEO wszystkich typów, a do 2027 roku ich liczba wzrośnie do maks. 4 tys. Oznacza to, że póki co firma SpaceX nie ma się czego obawiać ze strony Chin.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200