Chiny blokują Gmail

Firma Dyn Research monitorująca wydajność sieci Internet poinformowała, że Chiny zablokowały usługę Gmail na poziomie IP. Google twierdzi, że duży spadek ruchu z adresacji IP przypisanej Chinom, pojawił się po świętach. Google nie odnotował technicznych problemów z dostępnością usługi.

Firma Dyn Research monitorująca wydajność sieci Internet poinformowała w niedzielę, że Chiny zablokowały usługę Gmail na poziomie IP. Google świadczy usługę Gmail dla Chin poprzez serwery zlokalizowane w Hongkongu. Cały ruch usługi Gmail do Chin jest przesyłany przez Hongkong i w rezultacie blokowany. Google twierdzi, że duży spadek ruchu dla wskazanej usługi z adresacji IP przypisanej Chinom, pojawił się po świętach. Po stronie Google nie zanotowano technicznych problemów z dostępnością usługi. Raporty Google jednoznacznie pokazują stały dostęp użytkowników z Chin do Gmail na przestrzeni ostatnich lat, aż do czasu wystąpienia omawianego zdarzenia.

DNS (Domain Name System) jest systemem nazw dla zasobów sieci Internet, tłumaczącym nazwy domen na numeryczne adresy IP, którymi posługują się urządzenia sieciowe i komputery w ramach komunikacji w Internecie. DNS dla zapytań o usługę Gmail pochodzących z terenu Chin, zwraca wyłącznie adresy IP serwerów zlokalizowanych w Hongkongu. To najbliższe i najbardziej dostępne serwery usługi dla Chin. Wskazane adresy IP są zablokowane na wszystkich ruterach szkieletowych operatorów dostępu do Internetu w Chinach, więc serwery Google w Hongkongu nie są dostępne dla tego rejonu. Blokowanie adresacji IP jest często wykorzystywane przez niektóre organizacje i państwa, w celu cenzorowania zawartości sieci Internet w poszczególnych regionach.

Zobacz również:

  • Google chce w znaczący sposób ograniczyć ilość spamu
  • Najnowsza przeglądarka Chrome jest zgodna z komputerami zawierającymi procesory Arm
  • Chińscy naukowcy zaprezentowali na wskroś innowacyjne chipy AI

Google posiada serwery usługi Gmail rozmieszczone w 20 różnych krajach. Serwery zlokalizowane w innych krajach mogą być jednak dostępne dla użytkowników w Chinach, wykorzystując pewne sposoby obejścia problemu. Możliwe jest wykorzystanie serwerów usługi Gmail, które nie są zlokalizowane w Hongkongu (jeżeli znamy odpowiednie alternatywne adresy IP serwerów usługi). Istnieje także opcja wykorzystania mechanizmów serwerów pośredniczących (proxy) lub usług VPN zestawionych do innego kraju. Na Twitterze oraz innych forach użytkownicy skarżą się na problemy w dostępie do usług Gmail. Często pojawiają się pytania o metody obejścia problemu i wyboru usługi VPN.

Chiny od dawna stosują metody cenzorowania i wyłączania stron Web, które mogą być wykorzystywane do dystrybucji antyrządowych materiałów. Wcześniej zablokowane zostały inne międzynarodowe usługi, m.in. Facebook czy Twitter. Google wycofało się częściowo z Chin w 2010 roku, po wykryciu ataku na konta związane z organizacjami obrońców praw człowieka. Znaczna liczba usług Google została także zakłócona w bieżącym roku przed 25 rocznicą chińskiej represji na rzecz działaczy prodemokratycznych na placu Tienanmen (4 czerwca) - zgodnie z danymi GreatFire.org, organizacji śledzącej dostęp do Internetu w różnych krajach. Obecnie Google domyślnie przekierowuje użytkowników usług pochodzących z terenu Chin i odwiedzających strony wyszukiwarki, na serwery umieszczone w Hongkongu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200