Chińskie Baidu zaprezentowało nadprzewodnikowy komputer kwantowy

Baidu wprowadza na rynek nadprzewodnikowy komputer kwantowy i pierwsze na świecie rozwiązanie integrujące wszystkie platformy, dzięki czemu obliczenia kwantowe stają się osiągalne.

Znajdujący się w laboratorium Baidu Quantum Computing Hardware Lab w Pekinie, "Qian Shi" jest pierwszym nadprzewodnikowym komputerem kwantowym Baidu na poziomie przemysłowym. Źródło: Baidu

Chińska firma Baidu zaprezentowała dziś podczas Quantum Create 2022, konferencji deweloperów kwantowych w Pekinie, swój pierwszy nadprzewodnikowy komputer kwantowy, który w pełni integruje sprzęt, oprogramowanie i aplikacje. Ponadto, Baidu wprowadziło pierwsze na świecie rozwiązanie integrujące sprzęt i oprogramowanie, które zapewnia dostęp do różnych układów kwantowych za pośrednictwem aplikacji mobilnej, komputera i chmury. To toruje drogę do długo oczekiwanej industrializacji obliczeń kwantowych.

To rewolucyjna technologia, która wykorzystuje prawa mechaniki kwantowej do rozwiązywania problemów niedostępnych dla klasycznych komputerów. Oczekuje się, że obliczenia kwantowe przyniosą przełomowe zmiany w takich dziedzinach jak sztuczna inteligencja (AI), biologia obliczeniowa, symulacja materiałów i technologia finansowa. Jednak pomiędzy urządzeniami i usługami kwantowymi pozostaje znaczna luka.

Zobacz również:

  • Chiński Baidu prezentuje nową wersję Ernie AI
  • Pierwszy kwantowy procesor Intela

„Qian Shi” (co oznacza po chińsku „pochodzenie wszystkich rzeczy znajduje się w niebie”) nadprzewodnikowy komputer kwantowy Baidu na poziomie przemysłowym, łączy swoją platformę sprzętową z domowym układem oprogramowania Baidu [układ oprogramowania kwantowego Baidu obejmuje Quanlse, opartą na chmurze platformę do kontroli kwantowej, Quantum Leaf, natywną dla chmury platformę obliczeń kwantowych, QNET, zestaw narzędzi do sieci kwantowych, QEP, zestaw narzędzi do kwantowego przetwarzania błędów oraz Paddle Quantum, platformę do uczenia maszyn kwantowych]. Na tej infrastrukturze znajdują się liczne praktyczne zastosowania kwantowe, takie jak algorytmy kwantowe wykorzystywane do projektowania nowych materiałów dla nowatorskich baterii litowych lub symulacji fałdowania białek.

Qian Shi oferuje stabilną i pokaźną usługę obliczeń kwantowych dla społeczeństwa o wysokiej wierności mocy 10 bitów kwantowych (qubitów). Ponadto Baidu niedawno ukończyło projekt 36-qubitowego nadprzewodnikowego chipa kwantowego ze sprzęgaczami, który wykazuje obiecujące wyniki symulacji we wszystkich kluczowych metrykach.

W miarę postępów w dziedzinie obliczeń kwantowych wiele przedsiębiorstw bada, w jaki sposób obliczenia kwantowe mogą przyczynić się do rozwoju ich działalności. Doprowadziło to do opracowania „Liang Xi”,pierwszego na świecie wszechstronnego rozwiązania integrującego sprzęt i oprogramowanie kwantowe, które oferuje wszechstronne usługi kwantowe poprzez prywatne wdrożenie, usługi w chmurze i dostęp do sprzętu. Liang Xi jest w stanie podłączyć się do Qian Shi i innych komputerów kwantowych innych firm, w tym 10-kubitowego nadprzewodnikowego urządzenia kwantowego i urządzenia kwantowego z uwięzionymi jonami opracowanego przez Chińską Akademię Nauk. Użytkownicy mogą wygodnie odwiedzać te kwantowe zasoby obliczeniowe za pośrednictwem aplikacji mobilnej, komputera i chmury.

„Dzięki Qian Shi i Liang Xi użytkownicy mogą tworzyć algorytmy kwantowe i korzystać z mocy obliczeń kwantowych bez konieczności tworzenia własnego sprzętu kwantowego, systemów sterowania czy języków programowania” - powiedział dr Runyao Duan, dyrektor Instytutu Obliczeń Kwantowych w Baidu Research. „Innowacje Baidu umożliwiają dostęp do obliczeń kwantowych zawsze i wszędzie, nawet za pośrednictwem smartfona. Platforma Baidu jest również natychmiastowo kompatybilna z szeroką gamą chipów kwantowych, co oznacza, że dostęp typu 'plug-and-play' jest teraz rzeczywistością”.

Te najnowsze innowacje powstają w założonym w 2018 roku Baidu Research’s Institute for Quantum Computing, który prowadzi szeroko zakrojone badania m.in. nad algorytmami i aplikacjami kwantowymi, komunikacją i sieciami, szyfrowaniem i bezpieczeństwem, korekcją błędów, architekturą, pomiaramii kontrolą oraz projektowaniem układów scalonych. Jak dotąd, dzięki pracy Instytutu Baidu złożyło ponad 200 wniosków patentowych w dziedzinie technologii kwantowej.

Baidu Research’s Institute for Quantum Computing ma na celu budowę pełnego pakietu rozwiązań kwantowych oprogramowania i sprzętu, i skupia się na przełomie w podstawowych badaniach kwantowych, budowie autonomicznej i kontrolowanej infrastruktury kwantowej, przyspieszeniu praktycznych zastosowań kwantowych oraz rozwoju przemysłowej sieci kwantowej, które łącznie tworzą strategię QIAN firmy Baidu. Budując otwarty i zrównoważony ekosystem kwantowy, Baidu dąży do realizacji wizji świata, w którym „każdy może korzystać z kwantów”.

Źródło: Baidu, PR Newswire

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200