Chiński telecom walczy o amerykański rynek

Chińska firma telekomunikacyjna China Telecom złożyła na początku tego tygodnia odwołanie do sądu amerykańskiego (Appeals Court for the District of Columbia), w którym żąda unieważnienia decyzji Federalnej Komisji Łączności Stanów Zjednoczonych (FCC), która zakazuje jej prowadzenia na terenie USA jakiejkolwiek działalności gospodarczej.

Foto: Italo Crespi from Pexels

FCC wydała takie zarządzenie pod koniec października ubiegłego roku, reagując w ten sposób na opublikowane wtedy zalecenie sformułowane przez Departament Sprawiedliwości. Chodzi o działającą na rynku amerykańskim spółkę China Telecom Americas, która jest w stu procentach zależna od chińskiego przedsiębiorstwa państwowego China Telecom.

W komunikacie opublikowanym w zeszłym roku przez Departament Sprawiedliwości USA czytamy, że jest wysoce prawdopodobne, iż spółka China Telecom Americas będzie zmuszona do przestrzegania poleceń wydawanych przez rząd Chin, bez wystarczających procedur prawnych podlegających niezależnemu sądowemu nadzorowi. Wszystko to powoduje, że działalność spółki może zagrażać bezpieczeństwu narodowemu USA.

Zobacz również:

  • Chmura to przestrzeń innowacji
  • Falstart sieci społecznościowej Truth Social
  • USA nakłada sankcje na rosyjski rynek darknet i giełdę kryptowalut

China Telecom ma od 20 lat zezwolenie na świadczenie usług telekomunikacyjnych w Stanach Zjednoczonych, a w 2019 roku świadczyła swoje usługi ponad 335 milionom abonentów na całym świecie, obsługując też chińskie placówki rządowe działające w Stanach Zjednoczonych.

Jak podaje agencja prasowa Reuters, China Telecom argumentuje, że utrzymanie w mocy postanowienia FCC spowoduje nieodwracalną szkodę dla działalności firmy, jak również jej reputacji. Twierdzi również, że FCC nie ma żadnych wiarygodnych dowodów na to, że stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego lub działa niezgodnie z prawem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200