Chińska technologia w filmach HD

Na zbliżających się targach CeBIT w Hanowerze firma New Medium Enterprises wraz z chińskim konsorcjum firm Beijing E-World Technology zaprezentują dyski optyczne o dużej pojemności z nagranymi filmami w wysokiej rozdzielczości HD. Niby nic ciekawego gdyby nie fakt, że zastosowana technologia bazuje na standardowym czerwonym laserze.

New Medium Enterprises zaprezentuje dyski optyczne VMD (Versatile Multilayer Disc) o pojemności sięgającej 40 GB z nagranymi w standardzie EVD (Enhanced Versatile Disc) filmami w wysokiej rozdzielczości (1920x1080 pikseli), których prezentację umożliwi odtwarzacz wart 150 USD.

Przypomnijmy, że wspomniany standard nie jest nowością - jego stworzenie w 2003 r. było odpowiedzią chińskiego konsorcjum firm Beijing E-World na format DVD. Głównym celem było uniezależnienie rodzimego rynku od "obcej" technologii oraz uniknięcie przymusu płacenia honorariów autorskich za produkcję napędów DVD. Warto zaznaczyć, że użyty napęd EVD dzięki czerwonemu laserowi potrafi również odtwarzać zwykłe płyty CD i DVD, a zastosowana w nim technologia (ze względu na niskie koszty jej wprowadzenia) powinna, zdaniem twórców, zainteresować czołowych producentów odtwarzaczy.

Jeżeli chodzi o nowe nośniki, które w zasadzie nie różnią się od zwykłych dysków DVD, mogą one składać się nawet z 20 warstw zapisu. Dzieki temu, jak łatwo obliczyć, uzyskana pojemność to prawie 100 GB. Co istotne - płyty nie powinny być drogie (cena porównywalna do nośników DVD). Wynika z tego, że potencjalny użytkownik za stosunkowo niewielkie pieniądze może zyskać wkrótce dostęp do wysokiej jakości filmów HD - oczywiście jeżeli projekt nie napotka poważnych przeszkód.

Zobacz także: Unikalne HD DVD specjalnie dla Chin

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200