Chińscy hakerzy przechodzą na jasną stronę mocy

Dwaj wpływowi chińscy hakerzy opublikowali manifest, w którym apelują do kolegów po fachu o zaprzestanie przestępczej działalności. Gong Wei i Wan Tao chcą m.in. by hakerzy z Państwa Środka zrezygnowali z kradzieży oraz udostępniania narzędzi, które mogą zostać wykorzystane do okradania Internautów.

Akcja Wei i Tao - polegająca na opublikowaniu w chińskich mediach i Internecie dokumentu zatytułowanego (w wolnym tłumaczeniu) "Zasady samodyscypliny hakerów" - ma na celu zmianę wizerunku chińskich hakerów, którzy w ostatnim czasie uważani są za najbardziej aktywnych przestępców internetowych.

Obaj specjaliści odmówili skomentowania swoich działań - ale treść dokumentu dobrze oddaje ich motywy. Gong Wei i Wan Tao apelują m.in. by hakerzy nie wykradali pieniędzy od internautów i by nie udostępniali w Sieci narzędzi hakerskich. To samo dotyczyć ma gromadzenia i dystrybuowania poufnych informacji o użytkownikach Internetu.

Zobacz również:

Dwaj Chińczycy zawarli również w swoim manifeście spis działań hakerskich, które ich zdaniem są dopuszczalne i pożyteczne - widać wyraźnie, że autorzy mocno inspirowali się zasadami etyki hakerów świata Zachodu. Ich zdaniem "prawdziwy haker" to osoba, która promuje rozwój Internetu i oprogramowania, również poprzez wyszukiwanie i wskazywanie luk w aplikacjach. Co więcej - ich zdaniem osoba taka powinna absolutnie wstrzymać się od wszelkich działań inspirowanych politycznie.

Gong Wei i Wan Tao chcą szerzej przedstawić swoją inicjatywę na konferencji poświęconej bezpieczeństwu IT, która odbędzie się w tym tygodniu w Szanghaju Gościć będzie na niej 400-500 chińskich hakerów, którzy mają w drodze głosowania opowiedzieć się za wdrożeniem lub odrzuceniem kodeksu.

Warto podkreślić, że jego autorzy to w bardzo znane postaci chińskiego Internetu - obecnie obaj pracują co prawda w branży informatycznej, ale sławę zdobyli kilka lat temu jako zdolni i pomysłowi hakerzy (Gong stworzył słynną grupę hakerską Green Army Corps, zaś Wan kierował formacją China Eagle Union.

Dodajmy, że ich aktualne działania wydają się pośrednio związane z planami wprowadzenia w Państwie Środka nowych, bardzo surowych przepisów z zakresu walki z cyberprzestępczością.


TOP 200