Chińczycy interesują się Seagate'm?

Jedna z chińskich spółek technologicznych jest zainteresowana kupnem amerykańskiego producenta dysków twardych - Seagate. Federalna administracja ma jednak wątpliwości - taka transakcja oznacza, że w ręce Chin dostaje się zaawansowana technologia komputerowa. Podobne głosy podniosły się, kiedy Lenovo przejmowało dział PC od IBM-a.

Na liście technologicznych produktów na eksport, podlegających ścisłej kontroli nie ma co prawda dysków twardych, jednak przejęcie amerykańskiego producenta przez chińską spółkę podlegałoby, ze względów bezpieczeństwa, dodatkowej kontroli ze strony władz federalnych. Chodzi o potencjalne wykorzystanie wiedzy z dziedziny oprogramowania dysków twardych (w tym szyfrowania) do nielegalnego pozyskiwania ważnych i poufnych danych np. poprzez internet.

O planach chińskiej firmy poinformował, szef Seagate'a William D. Watkins. Nie ujawnił jednak jej nazwy. Podkreślił, że ewentualna transakcja wzbudziła zainteresowane i niepokój administracji USA. Watkins powiedział także, że Seagate nie jest na sprzedaż, ale jeżeli pojawi się odpowiednio atrakcyjna oferta, akcjonariusze nie będą długo się zastanawiać.

Według jednego z amerykańskich ekspertów, władze USA, coraz bardziej ostrożne od czasu transakcji IBM-Lenovo, będą przeciwne sprzedaży Seagate'a. Amerykanie obawiają się przepływu wiedzy i technologii do Chin, które pozostają na razie w tyle w dziedzinie projektowania i budowy zaawansowanych układów.

Pierwsze dyski twarde opracował IBM w latach 50. i dominował w branży przez następne 40 lat. W 2002 odsprzedał dział dysków twardych japońskiemu Hitachi. W USA pozostało dwóch producentów HDD - Seagate oraz Western Digital.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200