Chińczycy będą produkować procesory ARM

ARM Ltd. – angielskie przedsiębiorstwo projektujące mikroprocesory bazujące na tej architekturze - poinformował kilka dni temu, że sprzedał licencję na produkowanie układów CPU opartych na architekturze ARMv8-A chińskiemu konsorcjum Huaxintong Semiconductor Technology – spółce joint venture założonej przez chińską firmę Guizhou i Qualcomm.

Huaxintong Semiconductor Technology zapowiada, że produkowane przez niego układy CPU będą używane do budowania silnych serwerów obsługujących centra danych. Analitycy spekulują – gdyż jak dotąd nie jest to pewne - czy chipsety obsługujące układy ARM będą produkowane przez Qualcomm, który posiada większość udziałów w spółce Huaxintong Semiconductor Technology. Jest to jednak wysoce prawdopodobne.

Oprócz ARM, chińskie firmy mają też dostęp do innych technologii używanych do produkowania układów CPU. I tak np. Suzhou PowerCore produkuje procesory bazujące na architekturze Power (IBM). Z kolei chińska korporacja Tianjin Haiguang Advanced Technology Investment ma dostęp do technologii AMD, gdyż jest jednym z kilku podmiotów, które utworzyły swego czasu spółkę joint venture z AMD.

Zobacz również:

  • Apple M1 vs Apple M2 - jak wygląda różnica w wydajności?
  • Chiny chcą cenzurować wszystkie komentarze w internecie

Na koniec warto przypomnieć, że na początku czerwca tego roku Chińczycy zaprezentowali superkomputer wyposażony w 10,6 mln rdzeni obliczeniowych (mający moc ok. 124,5 petaflopsów), w którym znajdują się procesory produkowane przez chiński przemysł IT. Są to prawdziwe giganty, gdyż każdy z nich zawiera aż 260 rdzeni.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200