Chicago stawia na IoT

W mieście powstaje jedno z największych na świecie wdrożeń Internet of Things (IoT). Miasto zaakceptowało projekt "Array of Things", w ramach którego na ulicach pojawi się 500 inteligentnych stacji IoT wyposażonych w elektroniczne „uszy”, „oczy”, „nosy” i inne czujniki monitorujące całe miejskie otoczenie.

Projekt będzie kosztować miasto 7 mln USD. Stacje mają kształt przypominający ule i są wyposażone w jednostki obliczeniowe wyposażone w czterordzeniowe procesory ARM, które przetwarzają wstępnie odbierane dane, po to aby mogły transmitować je dalej do serwerów IoT przez połączenia oferujące niewielkie przepustowości.

Cały projekt wpisuje się w ideę inteligentnego miasta. Kamery będą monitorować cały miejski ruch. Dotyczy to zarówno pieszych, jak i samochodów. Będą też rejestrować opady i badać czy woda jest w należyty sposób odprowadzana do studzienek. Czujniki będą analizować skład powietrza (chodzi oczywiście o zanieczyszczenia, ze szczególnym uwzględnieniem spalin).

Zobacz również:

  • 8 błędów strategii danych, których należy unikać
  • 5G to nie tylko smartfony - jakie technologie skorzystają?

Na pokładzie stacji znajdzie się też czujnik mierzący poziom hałasu oraz kamera skierowana w niebo. Stacja będzie nawet rejestrować poziom promieniowania magnetycznego, nie mówiąc już o takich parametrach, jak temperatura, wilgotność czy ilość ozonu. Pomyślano też o czujnikach mierzących ilość dwutlenku azotu, dwutlenku siarki i innych szkodliwych substancji znajdujących się powietrzu.

Stacje pracują pod kontrolą specjalnego systemu operacyjnego opartego na Linuksie, który nosi nazwę Odroid. Będą umieszczone na masztach o wysokości siedmiu metrów i będą mogły wymieniać dane z otoczeniem za pośrednictwem sieci bezprzewodowych (Wi-Fi oraz sieci komórkowej). Szacuje się, że stacja będzie przesyłać w ciągu jednego miesiąca do serwera IoT dane o wielkości 1000 MB. Wszystkie dane rejestrowane przez stacje będzie można oglądać na ogólnodostępnym portalu OpenGrid.

Sieć "Array of Things" ma być oddana do użytku na początku 2018 roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200