Check Point wkracza na rynek urządzeń sieciowych

Check Point Software, firma znana do tej pory wyłącznie z produkcji oprogramowania, wprowadziła po raz pierwszy do swojej oferty urządzenia sieciowe. Jest to cała linia urządzeń przeznaczonych dla MŚP i dla biur domowych, wspierających takie technologie jak VPN i zapory.

Są to urządzenia noszące nazwy Safe@Office, Edge X Series i Edge S8. Sprzęt klasy SOHO składa się z czterech urządzeń Safe@Office (cena - od 300 do 600 USD), a linia większych urządzeń adresowanych do MŚP składa się z trzech urządzeń Edge X Series i z urządzenia Edge S8 (te urządzenia kosztują od 400 do 2000 USD). Urządzeniami Safe@Office można zarządzać za pomocą interfejsu Web, bez konieczności wpisywania skomplikowanych funkcji w wierszu poleceń, co ma duże znaczenie w przypadku małych firm i biur domowych, gdzie najczęściej nie ma wykwalifikowanej kadry informatyków.

W grupie sprzętu dla MŚP (rodzina VPN-1 Edge) znajdują się urządzenia linii S i X, którymi można zarządzać za pomocą firmowego oprogramowania Check Point noszącego nazwę SmartCenter lub za pomocą platform zgodnych ze standardem SMP (Simple Management Protocol).

Zobacz również:

Urządzenie S8 kosztuje 400 USD, jest wyposażone w czteroportowy przełącznik LAN, w jeden port WAN, w zaporę (przepustowość - 22 Mb/s) i w moduł wspierający sieci VPN (szyfrujący dane z szybkością 3 Mb/s).

Urządzenie X16 kosztuje 800 USD i składa się też z zapory (przepustowość - 80 Mb/s) i z modułu wspierającego sieci VPN (20 Mb/s). X32 jest najdroższym urządzeniem linii X - kosztuje 1200 USD. Przepustowość zapory to 150 Mb/s, a modułu wspierającego sieci VPN to 20 Mb/s. Pozostaje jeszcze urządzenie XU (2000 USD). Tu zapora oferuje przepustowość rzędu 150 Mb/s, a moduł wspierający sieci VPN pracuje z szybkością 30 Mb/s. Wszystkie urządzenia linii X dysponują czteroportowym przełącznikiem, portem WAN oraz dodatkowym portem, do którego można podłączyć inne urządzenie linii X lub kolejny port WAN (np. celem zbudowania zapasowego połączenia z Internetem).

Check Point twierdzi, że urządzenia VPN-1 Edge pracują podobnie jak sprzęt oferowany przez tak renomowane firmy jak NetScreen (5GT Plus), Cisco (PIX 501) czy Nokia (IP 130 i 330).

Jeśli chodzi o urządzeni linii Safe@Office, to można je porównać do takich rozwiązań jak PIX 501, SonicWall SOHO3 i Watchguard SOHO6TC (Cisco).

W tym samym czasie Nokia wprowadziła na rynek urządzenie sieciowe oparte na tym samym oprogramowaniu, które jest instalowane w urządzeniach linii Safe@Office (pakiet VPN-1 Embedded NG). Nowe urządzenie firmy Nokia nosi nazwę IP 40.

Tak więc użytkownicy nie muszą już kupować oprogramowania firmy Check Point i instalować je na innych urządzeniach. Teraz mogą zamawiać kompleksowe rozwiązanie - oprogramowanie razem ze sprzętem Check Point.

Analitycy podkreślają, że od strony biznesowej jest to ze strony firmy Check Point trochę ryzykowne posunięcie. Chodzi o to, że dostawcy rozwiązań opartych wyłącznie na oprogramowaniu mają z reguły większy margines zysków niż dostawcy produkujący urządzenia sieciowe.