Check Point i Fortinet zyskują, a Juniper traci

Ostatnie badania rynku w obszarze rozwiązań gwarantujących sieciom bezpieczeństwo pokazują, że chociaż Cisco pozostaje dalej niekwestionowanym liderem, to na dalszych miejscach dochodzi do znaczących przetasowań. Firma analityczna Dell’Oro Group donosi, że Check Point Software, Fortinet oraz Palo Alto uzyskują coraz lepsze wyniki i pną się w górę wyprzedzając ostatnio takiego potentata, jak Juniper Networks.

W raporcie opublikowanym przez Dell’Oro Group można przeczytać, że prym na rynku rozwiązań chroniących instalacje sieciowe przed różnego rodzaju zagrożeniami wiedzie Cisco (24,9% udziałów w rynku biorąc pod uwagę wielkość przychodów uzyskanych w drugim kwartale 2015 r.). Kolejne miejsca zajmują Check Point (9,3%), Fortinet (8%), Palo Alto (5,2%) i Juniper (4,8%).

To zupełnie inny obraz sytuacji, z jaką mieliśmy do czynienia w 2012 roku, gdy pierwsze miejsca na tej liście okupowały po kolei firmy Cisco (23,5%), Juniper (8,7%), Check Point (6,5%), Dell (3,2%), Intel (3,2%), Fortinet (2,9%) Blue Coat (2,7%) i Palo Alto (2,6%). Sytuacja uległa zmianie głównie z tego powodu, iż oczekiwania użytkowników w tym obszarze IT są obecnie zupełnie inne niż trzy lata temu. Nie oczekują oni obecnie, że zakupione narzędzie będzie chronić poszczególne elementy systemu (np. porty sieciowe), ale cały węzeł czy określony rodzaj aplikacji uruchamianych w danym środowisku. Cisco realizuje właśnie taką strategię – o czym świadczy np. fakt, że w korporacja przejęła dwa lata temu firmę Sourcefire, dzięki czemu umocniła się na pozycji lidera. Juniper poszedł inną drogą i dlatego spadł na piątą pozycję.

Zobacz również:

Od 2012 roku obroty na tym rynku znacznie wzrosły, gdyż firmy zdają sobie sprawę, że na bezpieczeństwie nie ma co oszczędzać. Można wydać pieniądze na coś innego, ale aktywność hakerów jest obecnie tak duża, że można za dużo zapłacić. W skrajnych przypadkach (np. po utracie ważnych danych biznesowych) można nawet całkowicie wypaść z rynku czy zbankrutować.

Dostawcy rozwiązań zapewniających danym bezpieczeństwo robią wiele, aby przyciągnąć klientów i wprowadzają do oferty rozwiązania oparte na nowatorskich technologiach. Dobrym przykładem jest tu na przykład firma Check Point, która opracowała modularną architekturę bazują na tzw. kasetach “blades”. Nie są kasety sprzętowe – tak jak ma to miejsce w przypadku serwerów – ale programistyczne. Klient może wtedy kupić na początek podstawowe funkcjonalności, decydując się na kilka kaset, a z czasem dodawać kolejne, które oferuję bardziej zaawansowane techniki ochrony danych. Z kolei firma Fortinet postawiła na rozwiązania bazujące w większym stopniu na sprzęcie i specjalizowanych układach ASIC, projektując systemy bezpieczeństwa, których wydajność w przeliczeniu na ich cenę nie ma sobie równych na rynku.

Badania firmy Dell’Oro pokazują jeszcze jeden trend, który można ostatnio zaobserwować na tym rynku. Chodzi mianowicie o to, że rośnie popyt na wirtualne rozwiązania zapewniające sieciom bezpieczeństwo, kosztem rozwiązań bazujących na sprzęcie. I tak w 2012 roku 97,4% przychodów firm produkujących systemy bezpieczeństwa pochodziło ze sprzedaży rozwiązań bazujących na sprzęcie, a 2,6% ze sprzedaży wirtualnych systemów bezpieczeństwa. W następnych latach trend ten umacniał się, tak iż w 2014 roku przychody ze sprzedaży rozwiązań bezpieczeństwa bazujących na sprzęcie wzrosły o 4%, a przychody ze sprzedaży wirtualnych systemów o 73%.

Check Point i Fortinet zyskują, a Juniper traci

Udziały w rynku systemów bezpieczeństwa w drugim kwartale 2015 roku według przychodów firm.

W efekcie w drugim kwartale br. 93.1% przychodów firm produkujących systemy bezpieczeństwa pochodziło ze sprzedaży rozwiązań bazujących na sprzęcie, a 6.9% ze sprzedaży wirtualnych systemów bezpieczeństwa.

Trend ten wpisuje się w szersze zjawisko, jakie można zaobserwować w sektorze IT, szczególnie w centrach danych. Chodzi mianowicie o to, że użytkownicy centrów danych coraz częściej sięgają po rozwiązania bazujące na różnego rodzaju technikach, które pozwalają wirtualizować zasoby, a więc serwery, przełączniki, pamięci masowe jak i oczywiście systemy zapewniające centrom danych bezpieczeństwo.

Według firm analitycznych trend ten będzie się dalej umacniać. Dell’Oro przewiduje, że w drugim kwartale 2016 roku przychody firm produkujących systemy bezpieczeństwa bazujące na sprzęcie będą miały udział 89%, a 11% będą to przychody pochodzące ze sprzedaży systemów wirtualnych.


TOP 200