Check Point 600 Appliance – test

Cyberprzestępcy coraz chętniej atakują małe firmy, gdyż wiele z nich nie ma wystarczających mechanizmów obrony przed atakami z zewnątrz, a także narzędzi kontroli ruchu sieciowego. Dostrzegli to również producenci sprzętu, dlatego oferują urządzenia zabezpieczające o zaawansowanej funkcjonalności, przeznaczone dla segmentu małych firm. Należy do nich seria 600 Appliance firmy Check Point.

Niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa poziom zabezpieczeń infrastruktury sieciowej i danych powinien być na wysokim poziomie. Na szczęście świadomość użytkowników biznesowych w zakresie bezpieczeństwa IT bez względu na wielkość firmy stale się poprawia. Dzięki temu każdy przedsiębiorca może liczyć na dobór rozwiązania na miarę swoich potrzeb oraz możliwości finansowych. Firma Check Point, wprowadzając na rynek urządzenia z serii 600 Appliance pokazała, że nawet niewielcy gracze na rynku biznesowym mogą liczyć na kompleksowe wsparcie ze strony producentów urządzeń dbających o bezpieczeństwo sieciowe. Założeniem tej linii urządzeń jest prostota w instalacji i zarządzaniu, a przy tym zapewnienie maksimum bezpieczeństwa.

Check Point 600 Appliance – test

3D Monitoring - statystyki i zdarzenia bezpieczeństwa

W skład serii Check Point 600 Appliance wchodzą trzy modele urządzeń (620, 640 oraz 680). Każde może być opcjonalnie wyposażone w moduł Wi-Fi oraz modem ADSL. Producent, mając na uwadze poziom bezpieczeństwa, jaki należy zapewnić przedsiębiorcom, wyposażył urządzenia w taki zestaw funkcji, który do niedawna był zarezerwowany jedynie dla korporacji. Użytkownicy dostają do dyspozycji pojedyncze urządzenie zapewniające dostęp do internetu, połączenia do innych sieci oraz funkcje bezpieczeństwa w postaci zapory nowej generacji (Next-Generation Firewall) z ochroną przed włamaniami (Intrusion Prevention System), a także skuteczną ochronę antyspamową i antywirusową. Modele wyposażone w moduły sieci bezprzewodowych dają możliwość skonfigurowania wielu sieci Wi-Fi, w tym dostępu do internetu dla gości, co pozwala ograniczyć dostęp do zasobów sieci wewnętrznej.

Urządzenia są proste w instalacji i obsłudze. Elastyczne i wygodne zarządzanie za pośrednictwem panelu webowego, gdzie funkcje są prezentowane w prosty i intuicyjny sposób, sprawia, że realizacja polityki bezpieczeństwa w firmie nie jest zajęciem, przy którym spędza się mnóstwo czasu. Pomagają w tym też domyślnie zdefiniowane reguły bezpieczeństwa. Podstawowa instalacja i konfiguracja nie powinna zająć więcej niż kilka minut.

Postanowiliśmy przetestować wspomniane wyżej urządzenie pod kątem deklarowanej funkcjonalności oraz prostoty wdrażania i obsługi w małych firmach. Do redakcyjnych testów udało nam się zdobyć, jako jednym z pierwszych w Polsce, egzemplarz urządzenia Check Point 620 Appliance, dodatkowo wyposażony w moduł sieci bezprzewodowej.

Pierwsze wrażenia

Otrzymany egzemplarz gabarytowo nie odbiega od oferowanych na rynku, prostych routerów ADSL. Tradycyjnie w wyposażeniu znalazł się komplet okablowania z przewodem konsolowym włącznie, dwie anteny oraz instrukcje obsługi, w tym opis szybkiego uruchomienia. Małe wymiary oraz, jak przystało na tej wielkości sprzęt, niezwykle cicha praca sprawiają, że bez problemu może on zająć miejsce na półce w pokoju biurowym.

Check Point 600 Appliance – test

Check_Point_600_Appliance

Budowa urządzenia jest raczej prosta. Na panelu przednim znalazły się wskaźniki LED, które informują o aktywności i statusie interfejsów na tylnym panelu. Do tego w dokumentacji można znaleźć praktyczną naklejkę, która opisuje znaczenie poszczególnych kolorów i sposobu świecenia diod. Z przodu umieszczony jest również pojedynczy port USB, który można wykorzystać do podłączenia modemu GSM, wgrania nowej wersji oprogramowania czy uruchomienia gotowego skryptu konfiguracyjnego. Ciekawostką jest możliwość podłączenia modemu w standardzie Express Card.

Panel tylny zawiera osiem portów Gigabit Ethernet oraz pojedyncze gniazda WAN, DMZ. Dodatkowo znajduje się tu również drugi port USB, który spełnia identyczną rolę jak ten na panelu przednim, a także port konsolowy do zarządzania z poziomu linii komend.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200