Chcą przewidywać kursy spółek analizując wypowiedzi internautów

Kontynuując badania prowadzone w ramach pracy dyplomowej Bartosz Baziński z Politechniki Gdańskiej wraz ze studentem tej uczelni Michałem Brzezickim realizują projekt "Thivera". Jego celem jest stworzenie narzędzia wspomagającego decyzje inwestycyjne. Wynikami ich projektu już interesują się przedstawiciele funduszy inwestycyjnych.

Kierownik projektu Michał Brzezicki, wraz ze swoim współpracownikiem Bartoszem Bazińskim, w ramach pracy dyplomowej inżynierskiej oraz projektu grupowego zrealizowali zadanie, polegające na zaprojektowaniu architektury oraz stworzeniu prototypowego systemu katalogującego i analizującego wypowiedzi internautów, w szczególności wykrywającego stosunek emocjonalny autorów wypowiedzi do badanych obiektów na skali pozytywny-negatywny. Narzędzie to, nazwane Chimeo, zostanie teraz zastosowane do zebrania wypowiedzi dotyczących spółek giełdowych, a następnie ich analizy.

Badania prowadzone są w ramach projektu "Thivera", którego celem jest opracowanie narzędzia, które pozwoli na użycie zgromadzonych w zasobach Internetu informacji oraz sprawdzenie związku pomiędzy monitorowanymi nasileniami ilościowymi wypowiedzi internautów i ich znaczeniem afektywnym sentymentem, a zmianami kursów spółek i indeksów giełdowych. Szczególnym celem jest wykrycie takiego powiązania, które umożliwiłoby przewidywanie zmian wartości kursów w przyszłości.

Zobacz również:

  • Jak sztuczna inteligencja wypada w testach kreatywnego myślenia? Wyniki amerykańskich badań

"Przewidujemy, że uda się wskutek prac odnaleźć takie metody analizy wypowiedzi, które umożliwią odnalezienie związków pomiędzy sentymentem wypowiedzi a zmianami kursów spółek notowanych na giełdzie, a w konsekwencji opracowanie narzędzia do przewidywania zmian kursów. Takie narzędzie następnie mogłoby zostać skomercjalizowane i z pewnością znalazłoby zastosowanie wśród inwestorów giełdowych, w szczególności u zarządzających funduszami inwestycyjnymi" - czytamy na stronie projektu. Autorzy zapewniają, że wyniki badań nie będą ograniczały się do żadnego konkretnego kraju. Algorytmy będą mogły w prosty sposób zostać zaimplementowane na inne języki i kraje, tworząc produkt o światowym zasięgu.

Autorzy projektu chwalą się, że dotarli do firmy informatycznej zajmującej się wytwarzaniem innowacyjnych rozwiązań, która wyraziła wstępne zainteresowanie wdrożeniem projektu. Również fundusz kapitałowy Agencji Rozwoju Pomorza wyraził potencjalną chęć inwestycji w realizację projektu. W poszukiwaniu partnerów biznesowych do komercjalizacji projektu wspomoże autorów Dział Współpracy z Gospodarką Politechniki Gdańskiej, którego zadaniem statutowym jest wspieranie transferu technologii do biznesu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200