Challenge Project Tango @Viva Technology


Wzbogacona rzeczywistość, AR (Augmented Reality ) to kolejny horyzont innowacji mobilnych. Jesteśmy dumni, że Projekt Tango, w ramach którego współpracujemy z Google nad wprowadzeniem na rynek pierwszej generacji takich urządzeń, będzie jednym z najbardziej znaczących wydarzeń w świecie smartfonów w ostatnich latach. Oferując śledzenie ruchu 3D i mechanizmy oceniania odległości, urządzenia obsługujące technologię Projekt Tango pozwolą użytkownikom określać precyzyjnie, gdzie w przestrzeni się znajdują, i reagować odpowiednio na podstawie tych informacji.

W ramach budowania świadomości wokół Projektu Tango będziemy prezentować tę innowacyjną technologię na Viva Technology, nowej, międzynarodowej imprezie, organizowanej w Paryżu w dniach od 30 czerwca do 2 lipca 2016 r. Ponad 5 tys. start-upów będzie spotykać się i rozmawiać z inwestorami oraz firmami, które są w stanie pomóc im w rozwoju biznesu. To niebywała inspiracja i okazja dla start-upów wszelkich rozmiarów.

Przygotowując się do tej imprezy, postanowiliśmy stworzyć Challenge &126. Chcemy, żeby twórcy aplikacji z całego świata spróbowali stworzyć obsługujący Projekt Tango program, który zmieni sposób postrzegania przestrzeni dookoła nas.

Przy tym nie musi to być działająca aplikacja. Wystarczy proof of concept, który będzie mógł być wykorzystany w biznesie lub przez konsumentów. Urządzenia Projekt Tango mogą obsłużyć znaczną liczbę potencjalnych sytuacji, w których przyda się AR – w naszym “wyzwaniu” poszukujemy aplikacji i gier, które wykorzystają możliwości smartfona obsługującego Tango na różne sposoby.

Aby się zakwalifikować, trzeba wykorzystać Tango w jeden z dwóch sposobów: urządzenie musi użyć technologii lokalizacji do automatycznej samolokalizacji w przestrzeni lub wykorzystać takie funkcje, jak mierzenie długości czy rozmiarów obiektu, albo dystanse pomiędzy obiektami.

Zrozumieć lokalizację i aplikacje użytkowe

Usługi lokalizacyjne w Projekt Tango można wykorzystać na dwa sposoby. Pierwszy to śledzenie ruchu (Motion Tracking), gdzie urządzenie śledzi ruchy i orientację w przestrzeni 3D, a następnie określa, gdzie się znajduje oraz w którą stronę jest skierowane; przy tym nie zachowuje w pamięci tego, co „widzi”.

Przy okazji zastosowania tego w naszym konkursie Challenge &126, warto pomyśleć o dodaniu udoskonalonego wykrywania obrotu, dzięki czemu aplikacja rozumie i interpretuje powierzchnię, po której porusza się użytkownik. Alternatywnie, można stworzyć kamerę wirtualną, która połączy śledzenie rotacji i pozycji do stworzenia renderowanego środowiska 3D.

Jeśli ktoś myśli o wejściu poziom wyżej, wówczas kluczowe są narzędzia lokalizacyjne wykorzystujące możliwości poznawania otoczenia (Area Learning). W skrócie: ta funkcja Tango pozwala aplikacji na oglądanie i zapamiętanie cech wizualnych fizycznej przestrzeni, od krawędzi czy rogów obiektu do konturów lokalizacji, dzięki czemu możliwe staje się ponowne rozpoznanie obszaru w późniejszym czasie.

Stworzenie aplikacji, która mierzy długości i dystanse, wymaga użycia unikalnej funkcji oceny głębi przestrzeni (Depth Perception). Umożliwia ona smartfonowi dokładne poznanie kształtów otoczenia.

Możliwość poznania dystansu pomiędzy miejscami czy pełnych rozmiarów obiektu otwiera wiele nowych zastosowań – od gier do aplikacji użytkowych przydatnych w domu lub biurze. Jedna ze sztuczek – którą można wykorzystać - polega na tym, że funkcja Depth Perception pozwala na tworzenie awatarów, które wchodzą w interakcje ze wzbogaconym światem prezentowanym użytkownikowi w taki sposób, jakby odbywało się to w świecie rzeczywistym. Dzięki temu znikają granice pomiędzy tym, co jest i co nie jest rzeczywiste.

Na razie narzędzia wykorzystujące Depth Perception najlepiej działają w otwartej przestrzeni – warto mieć to na uwadze, przygotowując swoją aplikację.

Jeśli potrzebujecie więcej inspiracji albo po prostu chcielibyście zobaczyć, jak inni wykorzystują technologie Projekt Tango w swoich aplikacjach, wystarczy zajrzeć do Google Play.

Jak podjąć wyzwanie?

Nie oczekujemy gotowych aplikacji. W tej wstępnej fazie szukamy fascynujących idei, które pokażą, jak można wykorzystać smartfony z Tango.

Spośród wszystkich zgłoszeń ok. 5-10 pomysłów zostanie wybranych i zaprezentowanych podczas Viva Technology w Paryżu, przed specjalnym jury, w którego gronie zasiądą menedżerowie Lenovo i Google.

Przygotowaliśmy niesamowite nagrody, m.in. 4 dni w Pekinie i Hongkongu (pokrywamy wszystkie koszty), w czasie których zostaną zorganizowane spotkania z menedżerami działu Lenovo Capital and Incubator Group - to niepowtarzalna szansa, żeby wyrobić sobie markę, a także, by wykorzystać wyjątkowe technologie Projekt Tango.

Jeśli sądzicie, że dacie rade i chcecie spróbować, zapraszamy do udziału w Lenovo Challenge #126 – wystarczy wejść na stronę Viva Technology, żeby uzyskać więcej informacji:http://www.vivatechnologyparis.com/echallenges/451

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Dowiesz się o webinarach, nowych case study oraz white paperach.