Certyfikaty nie tylko dla hobbystów

Warszawskie Centrum Technik Sieciowych rozpoczęło program autoryzowanych kursów i certyfikacji dla administratorów Linuxa.

Warszawskie Centrum Technik Sieciowych rozpoczęło program autoryzowanych kursów i certyfikacji dla administratorów Linuxa.

Uczestnicy kursów otrzymają szansę zdobycia tytułów Linux Certified Professional (LCP), Linux Certified Administrator (LCA), Linux Certified Engenier (LCE) i Master Linux Certified Engenier. Certyfikacja obejmuje wszystkie najważniejsze odmiany systemu: Debian, Red Hat, Open-Linux, Slackware i S.u.S.E. Program jest autoryzowany przez SAIR Linux & GNU, jedną z trzech organizacji międzynarodowych, zajmujących się nadzorowaniem szkoleń z zakresu Linuxa. Na razie w ramach szkoleń z zakresu Linuxa dostępne są cztery pięciodniowe kursy poświęcone instalowaniu, konfigurowaniu, administrowaniu systemem Linux i sieciami, a także bezpieczeństwem systemu. Wiedza uzyskana na każdym z kursów stanowi podstawę do zdania testu uprawniającego do otrzymania tytułu Linux Certified Professional. Cena każdego kursu nie przekracza 2 tys. zł. W przypadku certyfikacji każdy z przystępujących do autoryzowanych przez Sylvan Prometric testów musi zapłacić 90 zł i 99 USD.

Dowód doświadczenia

Centrum Technik Sieciowych jest pierwszym w naszym kraju i jednym z zaledwie pięciu europejskich ośrodków prowadzących program certyfikacyjny dla administratorów Linuxa. "Bacznie obserwujemy rynek i doszliśmy do wniosku, że nadszedł odpowiedni moment, żeby zaproponować naszym klientom szkolenia z zakresu zarządzania sieciami Linuxa" - mówi Tomasz Jasiukiewicz, instruktor odpowiedzialny za program szkolenia z zakresu Linuxa. - "Kursy tego typu dają ich uczestnikom możliwość uporządkowania wiedzy, którą dotychczas zdobywali samodzielnie. Mogą oni także uzyskać certyfikat, będący dodatkowym jej potwierdzeniem" - dodaje.

Do tej pory uczestnikami kursów byli przede wszystkim pracownicy banków i dużych zakładów przemysłowych. Przedstawiciele ośrodka nie wykluczają jednak, że z czasem kursami zainteresują się także klienci indywidualni. "Linux na dobre zadomowił się w polskich firmach, a w związku z tym rośnie także zapotrzebowanie na fachowców znających się na administrowaniu. Problem w tym, jak odróżnić specjalistę od hobbysty, co jest trudne, zwłaszcza w przypadku Linuxa, który pojawił się w biznesie rok, 2 lata temu. W tej sytuacji właśnie certyfikat może stanowić taki dowód" - wyjaśnia Tomasz Jasiukiewicz.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200