Certyfikacja produktów CWDM/DWDM

Firma EMC przetestowała rozwiązania światłowodowe CWDM Microsensa pod kątem ich zgodności z produktami stosowanymi w sieciowych strukturach SAN. Testy potwierdziły ich zgodność z urządzeniami Symmetrix 8000, DMX oraz przełącznikami.

Technologię CWDM (Coarse Wavelength Division Multiplexing) stosuje się jako ekonomiczną metodę lepszego wykorzystania włókien światłowodowych. W systemach z rzadkim zwielokrotnieniem CWDM na skutek dużej odległości między kanałami (20 nm), liczba możliwych do wykorzystania kanałów w światłowodzie jest jednak niewielka, a ponadto zależy od jakości włókna. W jednym włóknie można ulokować maksymalnie od 8 do 16 kanałów optycznych.

W podstawowej wersji platformy transportowej Microsens, system optyczny umożliwia transferowanie do 8 kanałów CWDM, natomiast gdy istnieje konieczność zwiększenia pojemności łącza, każdy z kanałów CWDM można rozszerzyć do 8 kanałów DWDM. Oznacza to, że poprzez łagodną migrację z technologii CWDM do DWDM, w najbardziej rozbudowanej wersji można uzyskać 64 niezależne optyczne kanały transportowe.

Podczas badań przeprowadzonych przez specjalistów EMC w realistycznych warunkach pracy (70 km), testowi poddano pakiety danych transportowane w czasie rzeczywistym w instalacji Symmetrix 8000 z kanałami Fibre Channel. Długodystansowa transmisja poprzez kilka kanałów Fibre Channel w aplikacji CWDM była całkowicie transparentna, a parametry standardów Fibre Channel i Gigabit Ethernet zostały zachowane. W praktyce oznacza to, że testy potwierdziły zgodność rozwiązań CWDM Microsensa z produktami stosowanymi w szybkich sieciach SAN.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200