Cenzurowanie w modelu a ASP

IDS, jako pierwsza w Polsce, oferuje usługę filtrowania treści internetowych.

IDS, jako pierwsza w Polsce, oferuje usługę filtrowania treści internetowych.

Większość filtrów wykorzystuje oprogramowanie działające na stacjach roboczych, natomiast nasza oferta opiera się na modelu ASP - wyjaśnia Wiesława Maskalan, wiceprezes Internet Data Systems SA. Firma ta oferuje usługę, którą nazwała: Filtr Treści Niepożądanych (FTN). Jest ona realizowana poprzez . Filtrowanie odbywa się na serwerach firmy IDS - strony zakwalifikowane jako niepożądane w ogóle nie trafiają do użytkownika. Blokuje się dostęp przede wszystkim do tych stron, które zawierają treści uznane za niepożądane.

Nie wszystko brzydkie...

Zastosowanie automatycznych narzędzi do klasyfikowania zawartości internetowej nie wystarcza. Słowa - nawet te potencjalnie nieprzyzwoite - mogą w kontekście takimi nie być. Chociażby wtedy, gdy zawarte są w encyklopedii wirtualnej. Często mogą też stanowić fragmenty innych słów (np. sex i MSexchange). Częściowo można temu przeciwdziałać, definiując wyjątki, ale i to nie wystarcza. "Utrzymanie właściwej zawartości bazy wymaga sporo manualnej pracy naszych pracowników" - twierdzi Wiesława Maskalan. Także dlatego że wiele stron trzeba "obcinać", mimo że analiza słów kluczowych nie wskazała ich jako podejrzane. W bazie gromadzone są również adresy URL.

Baza słów kluczowych (polskich i angielskich) zebranych przez IDS zawiera ponad 1000 pozycji. "Według naszych ocen, pozwala to na odfiltrowanie ponad 90 % stron WWW zawierających niepożądane treści" - mówi wiceprezes firmy. Z usług FTN można również korzystać w sposób zindywidualizowany. Administrator sieci, która jest podłączona do FTN, może definiować słowa kluczowe czy adresy URL. Ma również ciągły dostęp do statystyk stron, które były pobierane przez użytkowników. Obsługa FTN jest realizowana przez interfejs WWW.

Korzystanie z usług FTN wymaga zainstalowania dodat- kowego urządzenia, tzw. miniroutera, sprawiającego, że użytkownik nie będzie w stanie obejść filtra. Jedynie ci użytkownicy, których sieci podłączone są do Internetu poprzez węzeł IDS, nie muszą instalować miniroutera.

Opłata za korzystanie z usług FTN zależy od liczby użytkowników w obsługiwanej sieci. Dla 5 użytkowników wynosi 500 zł miesięcznie, dla ponad 50 - 2 tys. zł. Klienci węzła dostępowego IDS uzyskują kilku- dziesięcioprocentowe zniżki. Więcej informacji o usłudze FTN można uzyskać pod adresem:http://www.ktozatoplaci. com.pl.


TOP 200