Ceny konsumenckich dysków HDD i SSD powoli, ale zrównują się

Przez ostatnie trzy lata cena konsumenckich dysków SSD ciągle spadała i analitycy szacują, że w 2017 r. za przechowywanie 1 gigabajta danych na dysku SSD będziemy płacić tylko o 11 centów więcej niż za przechowywanie tej samej ilości danych na dysku twardym. Jednocześnie w dyski takie będzie wtedy wyposażonych ponad 40% wchodzących na rynek laptopów (obecnie jest to 25%).

Jak podaje DRAMeXchange, w 2016 r. 31% nowych konsumenckich laptopów będzie zawierać dyski SSD, a w 2017 r. wielkość ta wzrośnie do 41%. Ważne jest też to, że przez ostatnie cztery kwartały ceny takich dysków spadały w tempie większym niż 10%. Ceny dysków HDD spadały w tym samym czasie dużo wolniej.

Ceny konsumenckich dysków HDD i SSD powoli, ale zrównują się

I tak w latach 2012 do 2015 za jeden gigabajt danych przechowywanych na dyskach twardych płaciliśmy każdego roku o jeden cent mniej. W 2012 r. było to 9 centów, a w 2015 r. 6 centów. Jednak spadek cen zostanie obecnie zahamowany i w 2017 r. za jeden gigabajt danych przechowywanych na dysku twardym będziemy dalej płacić 6 centów. Oznacza to, że za dysk twardy o pojemności 1 TB powinniśmy wtedy zapłacić ok. 60 USD.

Zobacz również:

  • Nowa era w pojemności dysków twardych
  • Brak miejsca na dysku? Najlepsze metody na zwiększenie pamięci
  • Niebotyczne ceny eksploitów zero-day
Ceny konsumenckich dysków HDD i SSD powoli, ale zrównują się

Ceny w USD

Dla porównania – w 2012 r. za jeden gigabajt danych przechowywanych na dysku SSD klasy konsumenckiej płaciliśmy ok. 1 USD. W kolejnych latach cena ta znacznie spadła, tak iż dzisiaj płacimy za jeden gigabajt danych przechowywanych na dysku SDD ok. 39 centów. Oznacza to, że dysk SSD o pojemności 1 TB można obecnie kupić za ok. 400 USD. W 2017 roku za taki sam dysk SSD powinniśmy zapłacić już tylko 170 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200