Century

Składniki rozwiązania

Składniki rozwiązania

Century LAN Analyzer 1.22g

Century Media Modules

Century Tap

LANcast 100Base-TX Media Independent Interface (MII)

W skład rozwiązania Century wchodzą dwie karty sieciowe 10 i 100 Mb/s z buforami po 4 MB, o nazwie Century Media Modules; oprogramowanie LAN Analyzer do zainstalowania na komputerze biurkowym; dwa nadajniki/odbiorniki LANcast MII, pełniące funkcję konwerterów do sieci 10Base-T i 100Base-TX oraz Century Tap, służący do obsługi pełnej transmisji dupleksowej.

Ograniczone rozpoznawanie

Century jest jedynym rozwiązaniem, które potrafi przechwytywać 100 procent danych transmitowanych w sieci o szybkości 100 Mb/s, oraz jedynym, które jest w stanie diagnozować sieć pracującą w pełnym trybie dupleksowym. Ale - niestety - okazało się, że możliwości diagnozowania szerokiego zakresu problemów są bardzo ograniczone.

Rozwiązanie koncentruje się na warstwie sterowania łączem i warstwie sieciowej według osławionego siedmiowarstwowego modelu OSI. Jest zatem przydatne tylko wówczas, gdy przyczyna problemów leży właśnie w tych warstwach. Produkt nie potrafi definiować protokołów aplikacyjnych (np. HTTP, FTP czy X Windows) ani stwierdzić, czy określony komputer w sieci reaguje. Ponadto Century nie jest w stanie sprawdzić aktywności komputera (PING) w protokole IP czy IPX, co potrafił częściowo wykonać nawet Sniffer.

Dywersja wielkiego MAC-a i inne problemy

Pod względem rozpoznawania oddalonych kolizji rozwiązanie Century jest najgorsze ze wszystkich testowanych. Obciążyliśmy sieć tak, że lampka kolizji w koncentratorze paliła się niemal bez przerwy, a ono w dalszym ciągu sygnalizowało, że z siecią jest wszystko w porządku. Rozczarowanie nasze stało się głębsze, gdy okazało się, że Century nie potrafi nawet przetestować kabli. Jedyne, co można zrobić, to popatrzeć na kartę sieciową: jeśli lampka na niej się pali, można domniemywać, że kabel jest dobry.

Nie zawsze najszybszy jest najlepszym. Choć firma Shomiti Systems opracowała produkt dający wyjątkowo duże możliwości pod pewnymi względami, przeoczyła inne kryteria decydujące o uznaniu narzędzia do diagnozowania sieci za dobre. Przy cenie wynoszącej ponad 17 tys. USD można jedynie mieć nadzieję, że przyszłe wersje Century zasłużą na lepszą ocenę.

Bardziej zaawansowanym w diagnozowaniu Century daje duże możliwości przechwytywania pakietów, obejmujące 100 procent danych przesyłanych w sieci, a także pozwala na zdekodowanie każdego pakietu do podstawowych elementów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200