Centrum pod znakiem blade

Na konferencji [email protected], firma przedstawiła nowe rozwiązania w dziedzinie składowania i przetwarzania danych.

Centrum pod znakiem blade

HP StorageWorks 600 Modular Disk System – urządzenie, które można wyposażyć w 70 dysków o pojemności 1 TB każdy, przydzielając zasoby do określonych serwerów blade.

Chociaż wiele firm korzysta z macierzy dyskowych, nadal popularne są bezpośrednio dołączane do serwerów dyski. Rozwiązanie to ma jednak ważną wadę - jest mało elastyczne, a przenoszenie dysków między serwerami typu blade napotyka na problemy. Nie zawsze współdzielone zasoby pamięci masowych są ekonomicznie uzasadnione. W niektórych zastosowaniach wymagana jest separacja dysków. Rozwiązaniem przedstawionym przez HP jest StorageWorks 600 Modular Disk System (MDS600) - urządzenie, które można wyposażyć w 70 dysków o pojemności 1 TB każdy, przydzielając zasoby do serwerów klasy blade. Urządzenie zajmuje 5U w typowej szafie. W stosunku do tradycyjnych półek dyskowych oszczędza się do 230% miejsca.

Do jednego zestawu serwerów kasetowych można podłączyć maksymalnie sześć takich urządzeń. System umożliwia przydzielenie do 420 TB zasobów na 16 serwerów blade. Zadaniem MDS600 jest połączenie konkretnych dysków do wybranych serwerów. Można przydzielić więcej niż jeden dysk do danego serwera, ale nie można udostępniać dysków między maszynami. W ten sposób można zrealizować elastyczną platformę hostingową, sprawnie oddzielić systemy przetwarzające dane dla różnych obsługiwanych klientów. Orientacyjna cena podstawowej wersji MDS600 na rynek amerykański wynosi 10 tys. USD. Rozwiązanie ma wkrótce pojawić się na rynku.

Gotowy zestaw

Typowa firma, gdy zamierza zakupić nową aplikację, musi przygotować dla niej środowisko uruchomieniowe, składające się z serwerów bazodanowych, aplikacyjnych, zasobów storage oraz magistrali łączących wszystkie składniki. Odpowiedzią HP ma być BladeCenter Matrix, który łączy ze sobą zestaw serwerów klasy blade, zasoby pamięci masowej i odpowiednią magistralę. Zestaw startowy zawiera środowisko BladeSystem c7000, serwer zarządzający klasy blade ProLiant BL460c G6 z zainstalowanym oprogramowaniem Insight Dynamics - VSE, macierz StorageWorks Enterprise Virtual Array 4400 oraz redundantny zestaw modułów połączeniowych Virtual Connect Flex-10 Ethernet i 8Gb Fibre Channel.

Chociaż jest to połączenie istniejących dotąd rozwiązań, najważniejszą zaletą jest przygotowanie narzędzi, które umożliwiają bardzo proste kreowanie zasobów pamięci masowej i konfiguracji serwerów blade pod kątem konkretnych zastosowań. W ten sposób partnerzy przygotowujący aplikacje biznesowe będą mogli opracować gotową strategię dystrybucji, obejmującą budowę obrazów VMware, które będzie można uruchomić w dostarczonym środowisku.


TOP 200