Centrum danych w ciężarówce

Sun Microsystems przygotowuje ofertę dla klientów chcących w szybkim tempie rozbudować infrastrukturę posiadanego centrum przetwarzania danych albo zbudować nowe od zera. Projekt Blackbox to data center w kontenerze.

"Takie centrum po prostu przyjeżdża do klienta na ciężarówce. Wystarczy zestawić we wskazane miejsce kontener, podłączyć prąd, sieć i system chłodzenia wodą" - mów Anil Gadre, szef marketingu w Sun Microsystems.

Centrum z "pudełka" występuje w dwóch wersjach. Duże zawiera się w kontenerze o długości ponad 13 metrów, natomiast mniejsze - 6,5 m. "Blackbox" może pomieścić do 250 serwerów serii Sun Fire, współpracując z 7 TB pamięci operacyjnej i 2 PB pamięci dyskowej.

Sun liczy, że jego nową ofertą zainteresują się dostawcy internetu, duże korporacje czy wojsko. "Blackbox" na razie prezentowany jest przez Suna jako prototyp. Sprzedaż komercyjnej wersji ma się rozpocząć w pierwszej połowie 2007 roku.

Według prognoz IDC do 2007 r. światowe wydatki na systemy zasilania i chłodzenia do centrów danych przewyższą nakłady na sam sprzęt komputerowy dla takich serwerowni. Sun przywołuje także szacunki analityków Gartnera, którzy spodziewają się, że do 2009 r. ponad 70% ośrodków tego typu wymagać będzie rozbudowy powierzchni albo modernizacji infrastruktury utrzymującej działanie serwerów.


TOP 200