Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii PW powstaje w Warszawie

Stymulowanie współpracy nauki z biznesem, wspieranie przedsiębiorczości akademickiej, to najważniejsze zadania Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej. W środę wmurowano akt erekcyjny pod jego budowę.

Centrum ma być najważniejszym na Mazowszu ośrodkiem badawczym odpowiedzialnym m.in. za prowadzenie prac badawczo-rozwojowych, transfer technologii, współpracę z sektorem biznesu, zarządzanie technologiami oraz działania edukacyjne. Ma wspierać przedsiębiorczość akademicką na terenie Warszawy oraz umożliwiać ponadregionalną współpracę między światem nauki i gospodarki.

"Centrum będzie łącznikiem świata akademickiego z otoczeniem zewnętrznym. Dane są zatrważające ponad 90 proc. akademików nie wie, co to są instytucje otoczenia biznesu, a tylko 5 proc. firm mazowieckich myśli o tym, aby współpracować z jednostkami naukowymi, choć prawie 95 proc. chciałoby tego. Centrum odpowiada na takie problemy. Będzie miejscem badań, ale też dydaktyki i nauki praktycznej poprzez współpracę z biznesem" - powiedział PAP kierownik biura rozwoju i projektów strategicznych Politechniki Warszawskiej Marcin Postawka.

Według planów w ramach Centrum będą działały: Studenckiego Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości, Inkubator Innowacyjności i dziesięć laboratoriów. Częścią Centrum będzie też obserwatorium, w którego specjaliści przygotują m.in. prognozy i analizy dla firm.

Nowa placówka ma być też miejscem wsparcia akademickiej przedsiębiorczości. "Pomożemy założyć firmę, będziemy ją wspierać merytorycznie. Zależy nam przede wszystkim na firmach innowacyjnych. Chociaż zasoby uczelniane, co pokazują osiągnięcia studentów, są olbrzymie to obecny, wewnątrzuczelniany model wsparcia innowacji i przedsiębiorczości nie funkcjonuje" - dodał Postawka.

We wspomnianych laboratoriach Centrum będzie można m.in. szybko wytwarzać prototypy urządzeń np. drukarki 3D. "Obecnie na świecie okres wytwarzania prototypu się minimalizuje. Instrumentarium, które tam zaprojektowaliśmy na to pozwoli. Będzie mu towarzyszyła otoczka merytoryczna. Cóż z tego, że naukowiec będzie miał prototyp, jeśli nie będzie wiedział, co zrobić z własnością intelektualną, jak przygotować swoją ofertę, z kim porozmawiać, albo na jakie targi pojechać, aby się pokazać. To Centrum będzie zapleczem infrastrukturalnym, ale też merytorycznym" - zaznaczył rozmówca PAP.

Całkowity koszt inwestycji wyniesie 74 mln zł, z czego dofinansowanie unijne sięga blisko 60 mln zł. Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej będzie zlokalizowane przy Al. Armii Ludowej, przy Wydziale Inżynierii Lądowej PW. Zakończenie budowy sześciokondygnacyjnego gmachu jest zaplanowane na czerwiec 2015 roku.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

autor: PAP

źródło: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,401903,centrum-zarzadzania-innowacjami-i-transferem-technologii-pw-powstaje-w-warszawie.html


IBM Think Digital Summit Poland, 16-17 września 2020
TOP 200