Centrino ze standardem 802.11n

Alan Crouch, stojący na czele intelowskiego laboratorium Communications Technology Lab, powiedział na odbywającej się obecnie w San Francisco konferencji IEEE Globecom 2006 Expo, że firma wprowadzi w przyszłym roku do swojej platformy Centrino rozwiązania zgodne z przygotowywanym standardem 802.11n.

Oczekuje się, że ratyfikowanie standardu 802.11n (który pozwala budować sieci pracujące z szybkością kilkuset Mb/s) nastąpi w pierwszej połowie 2008 r. Zwolennicy nowej technologii twierdzą, że w przyszłości sieci WLAN/802.11n będą mogły pracować z szybkością dochodzącą nawet do 600 Mb/s, a zasięg radiowych połączeń 802.11n będzie dwa razy większy niż zasięg połączeń opartych na stosowanych obecnie technologiach 802.11a/b/g.

Alan Crouch przyznał podczas swojego wystąpienia, że największym wyzwaniem, przed jakim stoją obecnie projektanci rozwiązań bezprzewodowych, jest problem wzajemnego zakłócania się sygnałów przesyłanych przez sieci oparte na różnych technologiach, przede wszystkim przez sieci Wi-Fi, WiMAX i UWB.

Zobacz również:

Na konferencji mówi się też wiele o technologii UWB (Ultra Wideband), która pozwala budować krótkie połączenia radiowe, mające zasięg kilku metrów. Technologia UWB jest też znana pod nazwą Wireless USB. Oczekuje się, że pierwsze urządzenia UWB będą transmitować dane drogą radiową z szybkością 480 Mb/s.


TOP 200