Centrino szybsze niż P4?

Rozpoczynając drugi dzień Intel Developer Forum, Anand Chandrasekher – menadżer generalny ds. platformy mobilnej poinformował o planowanych nowościach w tym segmencie w 2003 roku. Oficjalnie zaprezentowano również Centrino, procesor z zegarem 1,6 GHz, który zdaniem Intela jest szybszy od topowego jak dotąd modelu "mobilnego" P4-M 2,4 GHz.

Centrino szybsze niż P4?

Jak już wiadomo, nowością Intela, która jest najbardziej promowana i na której koncentruje się największa uwaga uczestników forum, jest procesor Centrino z chipsetem wyposażonym w kontroler sieci WiFi. Układ ten pojawi się w komputerach już 12 marca, a na IDF-ie można było zobaczyć kilka najnowszych modeli notebooków wyposażonych w najnowsze dzieło Intela. Były to modele takich firm jak Toshiba, Asus, FIC, Gateway, IBM, Samsung i innych.

Intel twierdzi, że Centrino przy bardzo oszczędnym gospodarowaniu energią i częstotliwościom taktowania 1,3 i 1,6 GHz, ma być wydajniejszy niż najszybsze obecnie P4-M 2,4 GHz. Inżynierowie twierdzą, że architektura układu, który zawiera m.in. specjalnie przygotowaną pamięć cache, szybkie połączenia wewnętrzne, zmodyfikowaną szynę systemową, pozwala uzyskać rekordową wydajność. Uczestnicy forum, co dało się zauważyć szczególnie wśród dziennikarzy nie do końca wierzą tym sensacyjnym wręcz zapewnieniom. Wysuwane są hipotezy obarczone dużym prawdopodobieństwem, że obniżenie napięcia rdzenia będzie wiązało się z niższą wydajnością. Jak będzie na prawdę przekonamy się dopiero po otrzymaniu pierwszych notebooków z Centrino do testów.

Centrino szybsze niż P4?

Jedno nie ulega wątpliwości. Procesor wydziela mniej ciepła niż jego poprzednicy, a zmodyfikowany układ chłodzenia pozwala na stworzenie na jego bazie bardzo małych, płaskich komputerów przenośnych.

Pentium M, bo tak brzmi nazwa handlowa Centrino współpracuje z chipsetem i855 i kontrolerem sieci WiFi Intel PRO/Wireless 2100.

Układ zbudowany jest z 77 mln tranzystorów, posiada 1 MB specjalnie zoptymalizowanej pamięci cache 2 poziomu oraz instrukcje SIMD II kompatybilne z występującymi w procesorach P4. W Pentium M znacznie rozbudowano technologię oszczędzania energii SpeedStep, która teraz pozwala na wybór przez użytkownika wielu poziomów napięcia i częstotliwości taktowania.

Chipset może występować również w wersji i855GM i jest wtedy wyposażony w zintegrowany rdzeń graficzny Extreme Graphics 2. pozostałe ważniejsze funkcje, które są realizowane przez chipset to obsługa portów USB 2.0, sieci bezprzewodowych standardów 802.11b/a.

Wykraczamy w przyszłość

Jeszcze na rynku nie pojawił się Pentium M, a już wiadomo, że w drugim kwartale 2003 roku ujrzymy jego następcę o kodowej nazwie Dothan. Będzie to układ wykonywany w procesie technologicznym 0,09 mikrona, zużywający jeszcze mniej energii i wyposażony w technologie zwiększające wydajność, które są już gotowe lecz nie zostały wprowadzone do Certino z powodu ograniczeń czasowych wynikających z planów rozwoju.


TOP 200