Centrino Duo lub Solo

Platforma Napa to wstęp do zmian architektury układów Intela, które wkrótce pojawią się w komputerach osobistych i serwerach.

Platforma Napa to wstęp do zmian architektury układów Intela, które wkrótce pojawią się w komputerach osobistych i serwerach.

Dla Intela rok 2006 rozpocznie się 6 stycznia. Tego dnia odbędzie się premiera nowej platformy dla komputerów przenośnych - Napa, która jest już trzecią generacją platformy Centrino. Głównym elementem składowym Napa jest pierwszy dwurdzeniowy procesor mobilny Intela o kodowej nazwie Yonah wytwarzany przy wykorzystaniu technologii 65-nanometrowej. Napa to platforma tylko dla notebooków, ale procesory Yonah to pierwsze układy wykorzystujące nową architekturę, która w drugiej połowie 2006 r. zostanie zastosowana także w układach dla komputerów stacjonarnych i serwerów.

Centrino Duo lub Solo

Yonah to pierwszy procesor Intela z dwoma rdzeniami, w którym rdzenie współdzielą pamięć L2

Podobnie jak w dotychczasowych wersjach Centrino, w skład platformy Napa wchodzą trzy elementy. Oprócz procesorów Yonah są to: chipset Intel Mobile 945 Express (Calistoga) oraz interfejs bezprzewodowy Intel Pro/Wireless 3945ABG (Golan). W porównaniu z poprzednią wersją Centrino (architektura Sonoma wprowadzona na początku 2005 r.) Intel wniósł przynajmniej kilkadziesiąt zmian konstrukcyjnych. Koncentrują się one na zwiększeniu wydajności przy jednoczesnym obniżeniu poboru energii. Architektura procesora Yonah, choć korzysta z założeń leżących u podstaw Pentium M, została opracowana od podstaw.

Mimo poważnych modyfikacji, Intel nie zrezygnował z promowanej przez lata marki Centrino, wprowadzając tylko jej modyfikację i nazwy Centrino Duo Mobile i Centrino Solo Mobile, odnoszące się do systemów odpowiednio z dwu- i jednordzeniowymi procesorami. Natomiast zgodnie z prowadzoną już od pewnego czasu polityką, same nazwy procesorów, oprócz wprowadzenia określeń Duo i Solo wykorzystują oznaczenia literowo-cyfrowe zamiast bezpośredniej prezentacji częstotliwości. Jak twierdzą przedstawiciele Intela, na rynku nie zabraknie notebooków wykorzystujących nową platformę - ponad 230 takich modeli jest już przygotowanych do wprowadzenia przez producentów na całym świecie.

Procesor: jeden lub dwa rdzenie

Centrino Duo lub Solo

Procesor Yonah ma maksymalną częstotliwość 2,16 GHz, szynę systemową FSB o częstotliwości 667 MHz i zawiera dwa rdzenie CPU wykorzystujące 2 MB współdzielonej pamięci podręcznej L2. Zwiększenie częstotliwości szyny FSB powinno podnieść ogólną wydajność, ale najważniejszą zmianą jest wprowadzone w Yonah współdzielenie przez rdzenie pamięci podręcznej. Tą ścieżką poszło już wcześniej AMD, uzyskując bardzo dobre rezultaty. Dostęp do pamięci L2 jest dynamicznie przydzielany to jednemu, to drugiemu rdzeniowi, w zależności od bieżącego zapotrzebowania (tzw. technologia Smart Cache). Dostępne mają być jego względnie tanie, jednordzeniowe wersje, a także modele niskonapięciowe LV (Low Voltage).

Układy Yonah zostały wyposażone w nowy, rozszerzony zestaw instrukcji multimedialnych SSE3 (SIMD Streaming Extensions) oraz technologię Intel Dynamic Power Coordination, która we współpracy z chipsetem steruje poborem mocy, wykorzystując sześć różnych stanów energetycznych stopniowo zmniejszających zużycie energii przez pamięć i jednostki CPU zależnie od bieżącego zapotrzebowania systemu na moc obliczeniową. Oprócz tego procesor zawiera dodatkowe czujniki temperatury zintegrowane z jednostkami CPU i kontrolujące stan systemu obok dotychczas stosowanej, jednej wspólnej sondy. Według przewidywań, w porównaniu z poprzednią wersją Centrino Sonoma, nowa platforma ma zapewnić 20-100% wzrostu wydajności (zależnie od typu testu) oraz do 40% mniejszy pobór mocy.

Chipset: RAID, AMT i WiFi

Nowy chipset jest mobilną wersją wprowadzonego wcześniej zestawu oznaczonego symbolem 945 dla komputerów PC. W jego skład wchodzi układ I/O Intel 82801 dostępny w dwóch wersjach zawierających 8 portów USB 2.0, 4 lub 6 kontrolerów PCI Express, 2 kontrolery Serial ATA i jeden Parallel ATA, a także jednej zawierającej również układ RAID 0/1 (Intel Matrix Storage Manager 5.5) umożliwiający budowę komputerów przenośnych szczególnie odpornych na awarie napędów dyskowych.

Chipset Napa jest też wyposażony w podsystem graficzny (GMA 950 - Graphics Media Accelerator) i dwukanałowy kontroler pamięci (do 4 GB DDR2 RAM). Obsługuje do 5 interfejsów PCI Express i zawiera mechanizmy pozwalające na zdalne zarządzanie komputerem bez konieczności uruchamiania systemu OS - tzw. technologia Intel AMT (Active Management Technology).

Najważniejsze ulepszenia w 3-zakresowym interfejsie bezprzewodowym Intel Pro/Wireless 3945ABG to zapewnienie zgodności z Cisco Extensions (Business Class Wireless Suite) ułatwiające integrację nowej generacji notebooków z korporacyjnymi sieciami bezprzewodowymi wykorzystującymi systemy Cisco lub rozwiązania z nimi zgodne. Interfejs został wyposażony m.in. w funkcję wyszukiwania stacji dostępowej zapewniającej maksymalną przepustowość, a nie jak dotąd najsilniejszy sygnał. Obsługuje też funkcje QoS zgodnie ze standardem IEEE 802.11e, które ułatwiają implementację systemów VoIP.


TOP 200