Centrino 2 potęguje popyt na pamięci DDR3

Samsung, Micron i Nanya przygotowują się do podjęcia na masową skalę układów pamięci DDR3 DRAM, które będą używane w najnowszej mobilnej, intelowskiej platformie opartej na takich układach. Platforma ma być gotowa w czerwcu br.

Producenci pamięci przygotowują w przyspieszonym tempie pamięci DDR3 (double data rate, third generation) DRAM (dynamic RAM), po to aby Intel mógł je przetestować w swoich laboratoriach i następnie montować w notebookach Centrino 2. Intelowska platforma Centrino 2 w połączeniu z układami pamięci DDR3 zapewni notebookom dużo większą wydajność, które będą przy tym pobierać mniej mocy niż notebooki oparte na poprzedniej platformie.

Wszystko wskazuje na to, że dzięki platformie Centrino 2 dla producentów pamięci DRAM nadchodzą lepsze lata. Jest to dla nich ważne, biorąc pod uwagę fakt, że ceny pamięci DRAM spadły przez ostatni rok o blisko 70%. Jeden układ pamięci DDR2 kosztuje obecnie ok. 2 dolarów, przynosząc ich producentom minimalne zyski.

Samsung informuje, że dzięki wzrostowi popytu na układy DDR3, 10% przychodów uzyskanych na całym świecie ze sprzedaży pamięci DRAM przypadnie w drugim kwartale br. właśnie na rozwiązania tego typu. Przy czym popyt na pamięci DDR2 stale maleje, a w tym samym czasie rośnie popyt na pamięci DDR3.

Samsung, Micron i Nanya produkują moduły pamięci DDR3 o pojemnościach 512 MB, 1 GB i 2 GB. Micron zapowiada natomiast, że w drugim kwartale tego roku uruchomi produkcję modułów DDR3 o pojemności 4 GB.


TOP 200