Centralne zarządzanie drukarkami

Jak to działa?

Podobnie jak w obecnym modelu drukowania NDPS posługuje się trzema kluczowymi serwisami do definiowania i wspierania sieciowych usług wydruku. Mimo że liczba serwisów jest taka sama, to w rzeczywistości zdecydowanie różnią się one od poprzedniej architektury. Nowe trzy obiekty kontrolują większość procesów zachodzących podczas drukowania: agent drukarki (printer agent) kontroluje drukarkę i obsługuje kolejki; menedżer wydruku (printer manager) kontroluje dowolnych agentów drukarek pracujących na serwerze NetWare, a broker steruje przepływem informacji między agentami wydruku pracującymi w sieci.

Agent drukarki łączy funkcje realizowane przez obiekty drukarki, kolejki wydruku i serwera wydruku znane z obecnie wykorzystywanych usług wydruku serwerów NetWare. Reprezentuje on fizyczną drukarkę pracującą w sieci oraz wszystkie przypisane jej atrybuty tj. mechanizmy transportu, formularze, czcionki, obsługiwane formaty papieru, prawa dostępu itd. Zarządza on także wszelkimi zadaniami fizycznie związanymi z wydrukiem obsługując kolejki, nakładając odpowiednie zabezpieczenia na dostęp do drukarki, a także wysyłając klientom NDPS informacje o stanie poszczególnych wydruków i procesie drukowania.

Po stworzeniu obiektu drukarki za pośrednictwem programu NWAdmin i zdefiniowaniu atrybutów drukarki, użytkownicy mogą natychmiast wykonywać na niej wydruki, porozumiewając się bezpośrednio z agentem drukarki.

Jeśli firma zakupi drukarkę, wyposażoną w obsługę NDPS, wystarczy ją jedynie podłączyć do sieci, a ona automatycznie stworzy odpowiedniego agenta drukarki. Użytkownicy mogą więc korzystać z takiej drukarki po jej wpięciu do sieci bez konieczności ingerencji administratora (pod warunkiem że w sieci dostępne są sterowniki dla niej, które mają być zainstalowane na komputerach klienckich). Rola administratora ogranicza się do dopisania tej drukarki do drzewa NDS i ustawienia odpowiednich praw dostępu w przypadku gdy ma była ona publicznie niedostępna.

Drugim z podstawowych komponentów NDPS jest menedżer wydruku, który zarządza wszystkimi agentami drukarek pracującymi na serwerze NetWare. Menedżer wydruku udostępnia w sieci drukarki, które podłączone są bezpośrednio do portów szeregowych bądź równoległych serwera. Podobnie, jeśli w sieci użytkowane są drukarki, które wykorzystują oprogramowania RPRINTER lub PSERVER do obsługi kolejek, menedżer wydruku pracujący na serwerze NetWare potrafi połączyć je ze środowiskiem NDPS.

Menedżer wydruku funkcjonuje więc jako bramka integrująca środowiska drukarek NDPS i drukarek nie obsługujących jeszcze tego standardu. Każdy z producentów tych urządzeń może opracować własne wersje takiej bramki oferując w ten sposób funkcje specyficzne dla jego drukarek w środowisku NDPS. Tak postąpił Hewlett-Packard, którego menedżer wydruku dołączony jest do pakietu NDPS, dzięki czemu każda drukarka HP potrafi obecnie pracować w środowisku NDPS.

Ostatnim z komponentów architektury NDPS jest broker, oferujący trzy serwisy istotne dla sieci NDPS. Serwis rejestrowy (registry service) odpowiedzialny jest za ogłaszanie w sieci dostępności poszczególnych drukarek, co eliminuje konieczność wysyłania broadcastów SAP (Service Advertising Protocol) przez poszczególne drukarki i serwery wydruku pracujące w sieci.

Inny serwis (notification service) odpowiedzialny jest za powiadamianie i wysyłanie alarmów do użytkowników i grup, takich jak administratorzy i operatorzy. Serwis powiadamiania zarządza przekazywaniem tych komunikatów bazując na profilach użytkowników zawartych w NDS (każdy użytkownik może wybrać inne medium transmisyjne). Powiadamianie może odbywać się za pośrednictwem ramek typu broadcast, poprzez MHS, system pocztowy GroupWise i inne media w zależności od ich dostępności (np. pagery).

Broker oferuje także serwis zarządzający zasobami (resource management service), który jest odpowiedzialny za udostępnianie drukarkom i klientom takich zasobów, jak czcionki, formularze, sterowniki itd.

Oczekiwanie na producentów

To, z czego należy zdawać sobie sprawę, to fakt, że NDS i NDPS to dwa oddzielne serwisy sieciowe: NDS przechowuje informacje o prawach dostępu do obiektów drukarek i jednocześnie stanowi repozytorium dla różnych konfiguracji i profili, a obiekty NDPS, takie jak menedżer wydruku i broker, zarządzają rzeczywistym procesem drukowania i rozsyłaniem zawiadomień. Serwisy NDPS są w pełni niezależne w działaniu od NDS-u, chociaż polegają na informacjach niezbędnych do pracy pobieranych z NDS-u.

Proces wdrażania usług NDPS jest w dużej mierze podobny do wdrażania NDS. Mimo że implementacja może okazać się trudna i trzeba nad nią spędzić wiele czasu, to końcowy efekt przynosi znaczne uproszczenie procesu administracji całym systemem, a także ułatwia pracę użytkownikom.

Należy mieć nadzieję, że nowy standard wydruku w sieciach NetWare szybko zostanie zaakceptowany przez producentów drukarek, którzy będą przystosowywać je do pracy w architekturze NDPS. Wtedy także wdrażanie takiego rozwiązania zostanie uproszczone, co może mieć znaczący wpływ na jego popularyzację.


TOP 200