Centralizacja rynku

Softbank kupuje akcje Comp Rzeszów. Firmy chcą współpracować przy realizacji projektów IT, w tym w PKO BP. To drugi konkurent, w którego zainwestował Softbank.

Softbank kupuje akcje Comp Rzeszów. Firmy chcą współpracować przy realizacji projektów IT, w tym w PKO BP. To drugi konkurent, w którego zainwestował Softbank.

"Propozycja ze strony Softbanku była dla nas dużą niespodzianką. W pierwszej chwili wydawało się, że nie może być ona przyjęta, gdyż są miejsca, w których mocno konkurujemy. Postanowiliśmy jednak przygotować umowę o współpracy, która zabezpieczała wszystkie interesy naszej firmy. Mam tutaj na myśli możliwość realizacji naszej strategii ekspansji na rynki Europy Środkowo-Wschodniej" - opowiada Adam Góral, prezes Comp Rzeszów. Wieczorem 6 września br. podpisano umowę o współpracy, a już dzień później zarząd rzeszowskiej firmy podjął decyzję o skierowaniu nowej emisji akcji do dotychczasowego konkurenta.

Apetyt na więcej

Centralizacja rynku

Adam Góral prezes zarządu Comp Rzeszów

Softbank kupi ponad 600 tys. akcji Comp Rzeszów w trwającej właśnie ofercie publicznej. Wartość transakcji to ok. 57 mln zł. Akcje rzeszowskiego producenta oprogramowania są wyceniane na 85-94 zł. Warszawska firma była przygotowana do kupienia nawet 23% akcji Comp Rzeszów, ale Enterprise Investors - chcąc zachować się fair w stosunku do wszystkich inwestorów - nie mógł sprzedać więcej niż 110 tys. akcji.

"Myślę, że celem Softbanku nie jest kontrola nad naszą firmą, lecz próba zbudowania relacji, która wzmocni obydwie struktury. Już w nadchodzącym tygodniu rozpoczynamy prace merytoryczne, które sprawią, że korzyści będą mieli zarówno inwestorzy jednej, jak i drugiej firmy" - twierdzi Adam Góral.

Docelowo Softbank chciałby objąć 20-23-proc. pakiet akcji Comp Rzeszów. W roku 2003 warszawski integrator przejął innego konkurenta na polskim rynku - firmę Epsilio (dawniej Wonlok), która wchłonęła inną jego spółkę - Saba - działającą na rynku banków spółdzielczych. Wówczas miało to związek z wygranym przez Epsilio kontraktem na informatyzację Banku Gospodarki Żywnościowej. W Grupie Softbank znajduje się inny producent rozwiązań dla banków spółdzielczych - Zakład Usług Informatycznych Novum.

Wspólne projekty

Centralizacja rynku

Krzysztof Korba prezes zarządu Softbanku

"Na pierwszy rzut oka wydaje się, że budowanie synergii pomiędzy nami będzie trudne, bo obydwie firmy mają podobne produkty. Tymczasem wyszliśmy z innego założenia. Zwróciliśmy uwagę, że Comp Rzeszów ma większe kompetencje jeżeli chodzi o obsługę małych i średnich banków, w tym banków zagranicznych działających w Polsce. Na tym rynku mamy 40-50-proc. udział. Natomiast Grupa Softbank ma większe kompetencje w obsłudze banków bardzo dużych, takich jak PKO BP czy BGŻ" - stwierdza prezes Comp Rzeszów.

Obydwie strony liczą, że będą potrafiły wzajemnie wykorzystywać swoje kompetencje. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zasoby rzeszowskiej spółki zostaną zaangażowane do projektu w PKO BP, zaś zasoby Softbanku w projektach na styku Bank Pocztowy - który Comp Rzeszów zinformatyzował - a Poczta Polska.

Europejska ekspansja

Po zakończeniu nowej emisji akcji i przejęciu części z nich przez Softbank, Adam Góral nadal będzie miał kontrolę nad spółką, jako jej inwestor strategiczny z pakietem ponad 42% akcji. To ma być gwarancją tego, że Comp Rzeszów będzie nadal realizował własną strategię polegającą na budowie Centrum Oprogramowania w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. W jej ramach rzeszowski producent oprogramowania przejmuje pakiet 55% akcji słowackiej firmy Asset Soft, za który zapłaci 48 mln zł. Z tego ok. 12 mln zł zostanie przekazane na podwyższenie kapitału w słowackiej firmie. Fundusze te będą przeznaczone na akwizycję, których jeszcze w tym roku ma dokonać Asset Soft.

Centralizacja rynku

Wyniki Softbanku i Comp Rzeszów

"Chciałbym podkreślić, że pomimo iż obejmiemy 55% w Asset Soft, to my tej firmy nie kupujemy, lecz włączamy - jako partnera - do budowy naszej grupy w tym regionie Europy. Szcze-gółowa jej strategia będzie bowiem opracowywana przez radę dyrektorów złożoną z trzech osób z Comp Rzeszów i trzech z Asset Soft" - tłumaczy Adam Góral. Na razie prezes rzeszowskiej firmy nie chce zdradzić planów ekspansji obu firm na rynkach polskim i słowackim. Wcześniej przedstawiciele Comp Rzeszów mówili, że w ramach opracowywania wspólnej strategii ze słowacką spółką ustalony zostanie podział kompetencji w zakresie rozwoju konkretnych rozwiązań. Asset Soft ma także odpowiadać za sprzedaż produktów Comp Rzeszów w Czechach.

Po zakończeniu procesu łączenia obu firm - co powinno zająć ok. sześciu miesięcy - Comp Rzeszów chce wejść na rynek czeski. W pierwszym etapie będzie to związane z ewentualnymi zakupami tamtejszych spółek IT. Prowadzone są już rozmowy z pięcioma wstępnie wyselekcjonowanymi firmami. Działają one na rynku systemów ERP i rozwiązań dla funduszy emerytalnych.

Planowane są także inwestycje na Węgrzech. Stworzenie Centrum Rozwoju Oprogramowania na podstawie zasobów firm z Europy Środkowo-Wschodniej ma pozwolić zaistnieć tej grupie w Europie Zachodniej.

Oferta dla banków Grupy Softbank i Comp Rzeszów

Grupa Softbank i Comp Rzeszów mają w ofercie rozwiązania dla bankowości elektronicznej i wspomagające sprawozdawczość obowiązkową. Przede wszystkim jednak oferują wiele systemów transakcyjnych:

  • Softbank - system ICBS firmy Fiserv; współpraca przy wdrożeniu systemu Alnova w banku PKO BP;

  • Epsilio - system scentralizowany Eurobank On-line i Comnet-BANK (dla banków spółdzielczych);

  • Novum - Novum Bank 4GL (dla banków spółdzielczych i regionalnych);

  • Comp Rzeszów - systemy: defBank 2000, Cheops (dla banków hipotecznych), Helios (dla banków samochodowych), defBank 2000-BS (dla banków spółdzielczych).


TOP 200