Centralizacja po polsku

Bank Gospodarki Żywnościowej zakończył w ok. 300 placówkach wdrożenie systemu centralnego Eurobank On-line, który zastąpił trzy aplikacje oddziałowe.

Bank Gospodarki Żywnościowej zakończył w ok. 300 placówkach wdrożenie systemu centralnego Eurobank On-line, który zastąpił trzy aplikacje oddziałowe.

"Proces migracji wymagał przeniesienia do nowego systemu danych z 75 baz danych i trzech różnych systemów. Projekt podzieliliśmy na trzy etapy. Wiosną ubiegłego roku dokonaliśmy migracji do nowej wersji w oddziałach pracujących w systemie Bankstreet, pół roku później w tych, w których działał Bankier, a następnie - wiosną tego roku - z rozwiązania firmy Novum" - mówi Piotr Sobolewski, dyrektor zarządzający ds. informatyki w Banku Gospodarki Żywnościowej. Z nowego systemu Eurobank On-line firmy Epsilio korzysta na co dzień prawie 5000 pracowników banku.

Tańszy, bo polski

Centralizacja po polsku

Piotr Sobolewski, dyrektor zarządzający ds. informatyki w Banku Gospodarki Żywnościowej

Przez dwa miesiące testowano nowe rozwiązanie podczas pilotażu w oddziale w Łowiczu. Samo wdrożenie trwało piętnaście miesięcy. Największy jego koszt stanowiła migracja danych o klientach i ich rachunkach z 75 baz danych do systemu Eurobank On-line. Co weekend dokonywano przeniesienia informacji o kilkudziesięciu tysiącach rachunków. Jak podkreślają przedstawiciele BGŻ, ani razu nie wycofano migracji, co pozwoliło zakończyć projekt w terminie.

Szacunkowy koszt wdrożenia nowego systemu wyniósł ok. 120 mln zł. Objął on również wydatki na rozbudowę sieci rozległej, wymianę komputerów PC i stworzenie centralnego ośrodka obliczeniowego. Ośrodek zapasowy bank wynajmuje od HP Polska. Piotr Sobolewski podkreśla, powołując się na opinię audytorów, że bank zaoszczędził sporo na projekcie, kupując polski produkt dostosowany do prawa bankowego obowiązującego w Polsce. "Co kilka miesięcy otrzymujemy nowe wymagania z nadzoru bankowego i NBP, co za każdym razem wiąże się ze zmianami w systemie IT" - dodaje.

Wdrożenie nowego systemu zakończyło się w czerwcu 2004 r. Trzy lata wcześniej bank kupił prawa autorskie do niego, co pozwala na swobodne dokonywanie w nim zmian. "Na bieżąco uwzględniamy w nim kolejne potrzeby biznesu. Zmian dokonują pracownicy Epsilio, ale mamy na tyle dużą wiedzę, że przekazujemy im precyzyjną specyfikację. Docelowo chcemy w ograniczonym zakresie robić to własnymi siłami" - tłumaczy Piotr Sobolewski. Równolegle z wdrożeniem systemu Eurobank On-line, BGŻ wdrożył scentralizowany system typu home banking oparty również na rozwiązaniu Epsilio.

Kolejnym dużym projektem, który zakończył niedawno BGŻ, było wdrożenie Systemu Gospodarki Własnej (SGW) opartego na systemie Oracle Financials. Wyeliminował on kilkadziesiąt stosowanych dotąd rozwiązań. SGW został zintegrowany z platformą do prowadzenia transakcji elektronicznych firmy Xtrade. Bank przeprowadził już za jej pośrednictwem pierwsze aukcje elektroniczne. Docelowo za pośrednictwem Xtrade firma chce kupować materiały eksploatacyjne, a nawet komputery PC i notebooki.

W zgodzie z procedurami

BGŻ chce doprowadzić do pełnej centralizacji wszystkich systemów IT. Wdrożenie systemu centralnego Eurobank On-line i systemu gospodarki własnej było najważniejszym etapem tego procesu. Zmiany następują także w pionie informatyki. Reorganizowane są działy IT w oddziałach. Pozostaną w nich jedynie serwisanci i specjaliści wspierający rozwój home bankingu. Wdrożony ma być także centralny system zarządzania infrastrukturą IT, którego dostawca zostanie wybrany zapewne w październiku br. W ramach wprowadzanych zmian bank mapuje wszystkie procedury w dziale IT do standardu ITIL. Ma to w przyszłości pomóc we wprowadzeniu rozliczeń z pozostałymi działami na zasadach umów SLA, o ile bank zdecyduje się na wprowadzenie tzw. struktury kosztowej. W pionie informatyki powstało także biuro projektów, które opracowało własną metodykę realizacji projektów oraz zespół ds. architektury, który m.in. nadzoruje rozwój architektury wszystkich systemów IT.

BGŻ planuje również wdrożenie platformy middleware. Wdrażane są także kolejne systemy dla działów biznesowych, spośród których najważniejszy jest MIS. BGŻ rozpoczął także projekt Ryzyko Operacyjne związany z koniecznością wprowadzenia wymogów Basel II. Wpływ na dalsze działania związane z informatyzacją banku będą mieli zapewne nowi inwestorzy. We wrześniu zdecydowano bowiem, że akcje BGŻ nowej emisji obejmą Rabobank i EBOiR.

Finalista w kategorii Finanse i bankowość

Bank Gospodarki Żywnościowej SA, Warszawa

Jacek Bartkiewicz, prezes zarządu

Piotr Sobolewski, dyrektor zarządzający ds. informatyki

Tadeusz Rubin, dyrektor Departamentu Informatyki

Liczba pracowników: 6109

Liczba pracowników działu IT: 334

http://www.bgz.pl

Wykorzystywane rozwiązania

Eurobank On-line - bankowość detaliczna i korporacyjna;

AKD - serwis internetowy dla klientów indywidualnych i małych firm;

Home Banking BGŻ - aplikacja przeznaczona jest dla dużych klientów;

BASE24 - system autoryzacji operacji wykonywanych przy użyciu kart i zarządzania urządzeniami samoobsługowymi;

EURO-HURT / EURO-BIS - system dla sprawozdawczości obligatoryjnej i raportowania wewnętrznego;

System Gospodarki Własnej (Oracle)

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200