Centra danych następnej generacji: chmura dla operatorów telekomunikacyjnych


Nie wiem czy wiecie, ale Lenovo ma ambitne plany związane z rynkiem telekomunikacyjnym. Niedawno firma poinformowała o uruchomieniu inicjatywy, która mana celu stworzenie potężnych zintegrowanych rozwiązań mających wspierać dostarczanie multimedialnych treści mobilnych, tworzenie sieci 5G oraz obsługę obciążeń IoT. Lenovo chce pomagać klientom w tym sektorze w budowaniu centrów danych następnej generacji, które pozwalają zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na zwinne, efektywne ekonomicznie i elastyczne architektury.

Ważnym elementem tej inicjatywy, ogłoszonej podczas konferencji Red Hat Summit, jest platforma Open [email protected] ([email protected]), która będzie obsługiwana przez technologie NFV (Network Function Virtualization) do wirtualizacji funkcji sieciowych opracowane przez Red Hat oraz wzmocnioną infrastrukturę zgodną z OCP. NFV to zdobywająca coraz większą popularność w branży telekomunikacyjnej architektura cloud, która wykorzystuje technologie wirtualizacji IT używane powszechnie w centrach danych.

„Rozumiemy, jakie znaczenie będą miały otwarte standardy oraz zintegrowana interoperacyjność dla centrów danych, które zaoferują wsparcie 5G oraz IoT. Nasi klienci z sektora telco znajdują się w awangardzie wprowadzającej znaczące zmiany, które pozwolą na zrewolucjonizowanie całej branży. Lenovo dostarczy im Open [email protected] i wspólnie z partnerami będącymi branżowymi liderami stworzy fundamenty, które umożliwią budowę centrów danych następnej generacji” - mówi Philippe Davy, VP, Global Telco w Lenovo.

Jednocześnie Lenovo postanowiło zaangażować się w rozwój projektu OPNFV (Open Platform for NFV), czyli zintegrowanej platformy open source klasy operatorskiej, która umożliwia budowanie zaawansowanych rozwiązań i usług przy wykorzystaniu NFV. Firma zdecydowała się zostać członkiem projektu, wybierając status Platinum, dzięki czemu będzie zajmować miejsca w zarządzie projektu oraz w technicznym komitecie sterującym.

Dołączenie do OPNFV to także potwierdzenie wcześniejszych deklaracji Lenovo dotyczących udzielania wsparcia społeczności open source. Firma już wcześniej postawiła na otwarte standardy w skali swojego portfolio rozwiązań dla centrów danych, co ma stanowić krytyczny element pozwalający na zdobycie zaufania branży i zyskanie pozycji niezawodnego partnera przy budowie centrów danych. Oferta Lenovo zbudowana jest m.in. na bazie technologii Red Hat, Linux, OpenStack i OPNFV.

„Jestem zachwycona, że mogę powitać Lenovo jako najnowszego członka Platinum w OPNFV. Dołączając do projektu, firma potwierdza, że stawia na otwarte standardy i będzie współpracować nad stworzeniem bardziej niezawodnej infrastruktury NFV dla całej branży” - twierdzi Heather Kirksey, Director w OPNFV.

Lenovo już wcześniej zostało członkiem OCP (Open Compute Platform). Wejście do projektu OPNFV stanowiło kolejny logiczny krok na drodze wspierania społeczności open source. Wykorzystując [email protected], Lenovo zamierza rozwijać otwarte architektury NFV, które będą oferowały możliwość pełnego dopasowania do specyfiki danej organizacji, a zarazem zapewnią wysoki poziom bezpieczeństwa wymagany przez dostawców usług telekomunikacyjnych.

W ramach tych działań Lenovo będzie współpracować blisko z Red Hat, w celu stworzenia certyfikowanego rozwiązania bazującego na platformie Red Hat NFV, zbudowanej na Red Hat OpenStack Platform.

„Działanie w ramach społeczności OPNFV and OCP oznacza, że Lenovo jest zdecydowane na poważne inwestycje w tworzenie produktów, architekturę systemową, a także badania i rozwój, które pozwolą na stworzenie najlepszego user experience. Wspólnie z Red Hat, wiodącym dostawcą OpenStack, będziemy pomagać klientom ograniczać złożoność oraz koszty, a jednocześnie umożliwiać osiągnięcie jeszcze większej wartości i wyższego poziomu elastyczności. Nasze zaangażowanie w projekt OPNFV, jako członka ze statusem Platinum, umożliwi przyspieszenie rozwoju związanego z platformą NFV dla naszych klientów działających jako dostawcy usług współdzielonych”- mówi Brian Connors, VP, Next Generation IT & Business Development w Lenovo.

Integracja platformy Red Hat NFV z Lenovo [email protected] to kolejny obszar rozszerzający strategiczną współpracę pomiędzy obiema firmami, która została nawiązana oficjalnie pod koniec ubiegłego roku. Teraz Lenovo i Red Hat koncentrują się na dostarczaniu otwartych, elastycznych rozwiązań dla dostawców usług. W ofercie Lenovo znajdują się od pewnego czasu Red Hat Enterprise Linux, Red Hat Enterprise Virtualization oraz oprogramowanie CloudForms. Firma opublikowała także architektury referencyjne i przewodniki ułatwiające wdrożenia – pozwalają one na szybkie projektowanie i dostarczanie rozwiązań sprzętowych Lenovo pracujących pod kontrolą oprogramowania Red Hat.

„Cieszymy się, że Lenovo zwiększa swój udział w społeczności open source oraz że rozwija się nasza współpraca w zakresie NFV i rozwiązań dla branży telekomunikacyjnej. Będziemy wspólnie pracować nad Open [email protected] ([email protected]), żeby dostarczyć certyfikowane rozwiązania, które ułatwią klientom z sektora telekomunikacyjnego modernizację infrastruktur, zastosowanie najnowszych technologii oraz wprowadzanie nowych usług dla klientów końcowych”- wyjaśnia Darrell Jordan-Smith, VP for Telco w Red Hat.

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Dowiesz się o webinarach, nowych case study oraz white paperach.