Centra danych mogą wkrótce zamieniać generowane przez nie ciepło w elektryczność

Naukowcy z Rice University (Houston, Teksas, USA) pracują nad technologią przekształcającą ciepło generowane przez urządzenia zainstalowane w centrum danych w światło, które w kolejnym etapie trafia do układu zamieniającego go na prąd elektryczny. Dzięki takiemu rozwiązanie centra danych będą stanie zaoszczędzić dużo na rachunkach płaconych za energię elektryczną.

Ciepło generowane przez serwery jest prawdziwą plagą centrów danych. Musi być od nich odbierane i na swój sposób utylizowane, co oczywiście kosztuje. Dlatego naukowcy z Rice University pomyśleli, że można by je wykorzystać zamieniając na inny rodzaj energii, np. na prąd.

Turbiny mogą zamienić energię kinetyczną pary lub gazu w energię mechaniczną, która można oczywiście przekształcić przy użyciu generatora na prąd. Problem polega na tym, że turbiny są duże, głośne i trudne w eksploatowaniu.

Zobacz również:

  • Centra danych Microsoftu przechodzą na technologię nuklearną
  • Meta chce chłodzić dyski twarde cieczą

Naukowcy z Rice University sięgnęli po inne rozwiązanie. Po specjalne półprzewodnikowe urządzenie termiczne, które pochłaniają ciepło u samego źródła i przekształcają je od razu na prąd, który może doładowywać znajdujące się obok baterie.

Podobnie działają ogniwa fotowoltaiczne, z tą różnica iż ogniwa takie pobierają energię z promieni słonecznych. W przypadku rozwiązania opracowanego przez naukowców z Rice University – którego głównym elementem jest specjalna folia zawierająca węglowe nanorurki - jest do nagrzane powietrze lub płyn.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200