Centra danych Microsoftu przechodzą na technologię nuklearną

Microsoft zamieścił ogłoszenie o pracę, z którego można wywnioskować, że gigant z Redmond planuje zbadać wykorzystanie małych reaktorów jądrowych w swoich głównych centrach danych.

Akela999 /Pixabay

Ogłoszenie o pracę od Microsoftu dla wykwalifikowanego kierownika programu technologii jądrowej wskazuje, że firma planuje zintegrować małe reaktory jądrowe ze swoimi systemami zasilania dla centrów danych.

Gigant oprogramowania współpracuje już z co najmniej jednym zewnętrznym dostawcą energii jądrowej, starając się zmniejszyć swój ślad węglowy. Reklama sygnalizuje jednak wysiłki zmierzające do uczynienia energii jądrowej ważną częścią strategii energetycznej. W ogłoszeniu napisano, że nowy ekspert ds. energii jądrowej „będzie utrzymywał jasną i elastyczną mapę drogową integracji technologii” i powinien mieć „doświadczenie w branży energetycznej oraz dogłębne zrozumienie technologii jądrowych i spraw regulacyjnych”.

Zobacz również:

  • Sam Altman triumfalnie wraca do OpenAI

Microsoft nie wypowiedział się publicznie na temat konkretnych celów swojego programu energetyki jądrowej, ale oczywistą możliwością - szczególnie w następstwie umowy z innym podmiotem w zakresie energii jądrowej - jest troska o kwestie środowiskowe. Chociaż energia jądrowa od dawna jest nękana poważnymi obawami dotyczącymi jej bezpieczeństwa i roli w rozprzestrzenianiu broni jądrowej, szybko pogarszająca się sytuacja klimatyczna czyni ją stosunkowo atrakcyjną alternatywą dla paliw kopalnych, biorąc pod uwagę stosunkowo dużą ilość energii, którą można wytworzyć bez wytwarzania emisji do atmosfery.

W ogłoszeniu o pracę określono, że Microsoft poszukuje osoby zaznajomionej z małymi reaktorami modułowymi (SMR). Są to, jak sama nazwa wskazuje, znacznie mniejsze reaktory niż powszechnie znane elektrownie jądrowe, które mogą jednak generować znaczne ilości energii - jeden z takich reaktorów, który niedawno został pierwszym certyfikowanym do użytku w USA przez Komisję Nadzoru Jądrowego, generuje około 50 MW mocy z konstrukcji lekkowodnej, wymagając obiektu o wielkości około jednej trzeciej standardowej elektrowni. (Reaktory lekkowodne, które wykorzystują zwykłą wodę zamiast bogatej w deuter ciężkiej wody, stanowią zdecydowaną większość nowoczesnych elektrowni jądrowych, ponieważ ogólnie uważa się, że są łatwiejsze w budowie i nie generują nadmiaru materiałów rozszczepialnych, jak niektóre starsze konstrukcje).

Mikroreaktory są również wspomniane w reklamie Microsoftu. Są to oczywiście jeszcze mniejsze konstrukcje, potencjalnie nadające się do zastosowań mobilnych, wytwarzające od 1 MW do 20 MW mocy. Technologia mikroreaktorów jest jednak wciąż na dość wczesnym etapie rozwoju, a NASA pracuje nad budową małych elektrowni do potencjalnego wykorzystania w kosmosie, a zastosowania cywilne wciąż znajdują się w fazie badań i testów.

Microsoft zdecydował się już na wykorzystanie energii jądrowej, podpisując w czerwcu umowę z operatorem elektrowni jądrowej Constellation Energy z siedzibą w Wirginii na zasilanie centrum danych w tym obszarze, w celu uczynienia źródła zasilania tego centrum danych wolnym od emisji dwutlenku węgla.

Źródło: Computerworld USA

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200