Centertel ma DCS

Do końca 1998 r. w 10 miastach powstanie sieć telefonii komórkowej DCS 1800.

Do końca 1998 r. w 10 miastach powstanie sieć telefonii komórkowej DCS 1800.

Operator Polska Telefonia Komórkowa Centertel, decyzją ministra łączności, otrzymał koncesję na cyfrowy system telefonii komórkowej - DCS 1800. Firma ta jako jedyna przystąpiła do przetargu. Za licencję zapłaci 100 mln USD. Docelowo spółka wybuduje sieć w dziesięciu miastach: w Warszawie (pod koniec br.), a następnie w Trójmieście, aglomeracji katowickiej, Krakowie, Poznaniu, Łodzi, Lublinie, Bydgoszczy, Wrocławiu i Szczecinie (do końca 1998 r.).

Od roku 1991 Centertel jest operatorem analogowego systemu NMT 450i, który obecnie swoim zasięgiem obejmuje ponad 90% obszaru Polski i 95% wszystkich jej mieszkańców. Jego udziałowcami są: Telekomunikacja Polska SA (66%) i France Telecom (34%). Z sieci tego operatora korzysta już ok. 200 tys. abonentów. Przy czym - jak oceniają specjaliści - ich maksymalna liczba to prawie 400 tys. DCS stanowi więc dobre uzupełnienie oferty Centertela, ponieważ maksymalna pojemność jego sieci wynosi aż 10 mln, choć jednocześnie zwiększa wartość największego jego udziałowca - TP SA, która ma być sprywatyzowana. W przypadku niemożności korzystania z usług sieci NMT, abonenci PTK będą mogli "przełączyć się" na system DCS. Przedstawiciele firmy nie wykluczają wprowadzenia specjalnej, promocyjnej oferty, dotyczącej aparatów działających w tym systemie, dla swoich dotychczasowych klientów.

DCS jest najnowszym systemem cyfrowym, który ze względów technicznych (małe komórki) najefektywniej sprawdza się w terenach gęsto zaludnionych. Po raz pierwszy został uruchomiony w Wielkiej Brytanii w 1994 r. Obecnie, oprócz Anglii, działa on także w pięciu krajach europejskich: Francji, Niemczech, Norwegii, Szwajcarii i na Ukrainie. W kolejnych dziesięciu wydano już na niego koncesje, a sieci są w trakcie budowy.


TOP 200