Centertel: EDGE dla biznesu

Operator uruchomił skierowane do klientów biznesowych usługi transmisji danych w technologii EDGE (Enhanced Data Rates for Global Evolution), zapowiedział także rozbudowę sieci hotspotów. Centertel wciąż nie potwierdził konkretnej daty wprowadzenia usług UMTS, wiadomo jednak, że ma nastąpić to w drugiej połowie 2005 r.

Korzystanie z EDGE możliwe jest w przypadku Idei poprzez telfony Nokii - 9500 (dostępna od przyszłego roku) 6230 i 6820 oraz Motorola V547, a także modem PCMCIA Sony Ericsson GC85. Operator wraz z HP przygotował specjalne zestawy z notebookiem nx9030,a także i palmtopem iPAQ h6340 (w sieci Vobis Microcomputer oraz MTS Notebobok). Opłaty za przesył danych zostały uzależnione od ilości megabajtów - operator przygotował cztery pakiety od 100 do 1000 MB., których cena w zależności od oferty waha się od 48 do 181 zł) Po przekroczeniu limitu stawka za 100 kilobajtów wynosi 40 groszy. Na razie operator nie przewiduje rozliczania ryczałtowego, które stosuje w przypadku niektórych uslug GPRS.

W przyszłym roku Centertel zamierza wprowadzić aplikację Idea Mobile Office Card (MOC), która pomaga zarządzać z poziomu notebooka połączeniami w przypadku dostępności wielu sieci. MOC będzie dostępna razem z kartami Sony Ericsson.

Pokrycie GPRS sięga w sieci Idea 99,3 proc. kraju. Do końca roku pokrycie EDGE powinno wynosić 50 proc., zaś w tej chwili pokrywa 90 proc. obszarów, o największym natężeniu ruchu. Technologia szybkiej transmisji danych EDGE w sieci Idea dostępna jest obecnej w kilkudziesięciu miejscach północnej i centralnej Polski - zapewniają przedstawiciele operatora. W południowej części Polski, dostępność technologii EDGE zostanie początkowo ograniczona do terenów Wrocławia, metropolii katowickiej, Krakowa, Kielc, Częstochowy i Rzeszowa. Zasięg ma zostać rozszerzony do końca roku.

W oczekiwaniu na trzecią generację

O UMTS, według prezesa Sławomira Skrodzkiego, na poważnie można będzie rozmawiać dopiero wtedy, kiedy ceny terminali staną się bardziej przystępne. Pierwsze testy przez wybranych klientów rozpoczną się przyszłym roku. Obecnie z GPRS w sieci IDEA korzysta kilka tysięcy abonentów głównie przy użyciu telefonu 6230. Dostawcą infrastruktury EDGE są Nokia i Nortel. Prezes Skrodzki nie chciał ujawnić wysokości nakładów na rozbudowę sieci.

Nokia dostarcza także sprzęt Polkomtelowi, który akcentuje głównie swój postęp technologiczny - jakie pierwszy uruchomił transmisję EDGE. Spółka uruchomiła już komercyjnie UMTS, jednak na bardzo ograniczonym obszarze. Jednocześnie operator modernizuje sieć wprowadzając EDGE sukcesywnie. W tej chwili jest dostępny w największych miastach wojewódzkich.

Z kolei Polska Telefonia Cyfrowa rozwiązania do do świadczenia usług transmisji danych w technologii EDGE kupuje od Ericssona. Terminale abonenckie pochodzą obecnie głównie od Nokii. Z komercyjnym UMTS PTC ruszy być może już w I kw. 2005 r.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200