Cenowa zmowa producentów pamięci

Czterech wśród największych producentów pamięci półprzewodnikowych zostało uznanych przez sądy amerykańskie za winnych konspiracyjnego porozumienia dotyczącego ustalania cen układów - Samsung, Hynix, Elpida Memory i Infineon, a w sumie aż 16 ich pracowników zostało już skazanych lub oskarżonych o działania sprzeczne z zasadami wolnej konkurencji.

Według ostatnich informacji amerykańskiego Ministerstwa Sprawiedliwości (U.S. Department Of Justice) trzech kolejnych, byłych wysoko postawionych pracowników Samsunga i Hynix zostało uznanych winnymi sprzecznego z prawem ustalania cen pamięci półprzewodnikowych w okresie między kwietniem 2001, a czerwcem 2002.

Są to dwaj byli wiceprezesi Samsunga, Il Ung Kim i Young Bae Rha oraz były wiceprezes Hynix America Gary Swanson.

Są oni oskarżeni o udział w konspiracyjnych spotkaniach, podczas których ustalano ceny pamięci oraz wymieniano poufne informacje o polityce cenowej w stosunku do masowych odbiorców - producentów komputerów PC, co jest sprzeczne z antymonopolową ustawą tzw. U.S. Sherman Antitrust Act. Za tego typu przestępstwa popełnione przed 22 czerwca 2004 grozi kara do 3 lat więzienia i grzywna do 350 000 USD (w wyjątkowych wypadkach grzywna może być wyższa).

Wymienieni wyżej wiceprezesi dołączyli do wielu innych już wcześniej skazanych lub oskarżonych w tej samej sprawie.

W marcu i sierpniu br. trzech dyrektorów z Samsunga zostało już skazanych na 6-8 miesięcy więzienia i grzywny po 250 000 USD, a we wrześniu oskarżony został czwarty pracownik tej firmy. Takie same wyroki zapadły w stosunku do 4 dyrektorów Hynix Semiconductor. We wrześniu 2004 na 4-6 miesięcy więzienia i 250 000 USD grzywny zostało skazanych również czterech dyrektorów Infineon Technologies.

Jeśli chodzi o firmy, to Samsung został w listopadzie 2005 skazany na 300 mln USD kary, Hynix musiał zapłacić w maju 2005 185 mln USD, Elpida Memory - 84 mln USD w marcu, a Infineon 160 mln USD w październiku 2004.