Cennik na sezon

Trudno nadążyć nie tylko za nowymi parametrami procesorów Intela, lecz także za zmianami w cennikach. Przed tygodniem firma obniżyła cenę układów Pentium III 500 MHz aż o 41%.

Trudno nadążyć nie tylko za nowymi parametrami procesorów Intela, lecz także za zmianami w cennikach. Przed tygodniem firma obniżyła cenę układów Pentium III 500 MHz aż o 41%.

Tuż po premierze konkurencyjnych układów Athlon, produkowanych przez AMD, Intel poinformował o wysokich obniżkach procesorów. Obserwatorów rynku najbardziej zaskoczyła wysoka przecena Pentium III 500 MHz. Przed obniżką przy zakupie dużych partii układ kosztował ok. 420 USD - obecnie jego cena wynosi ok. 250 USD. W mniejszym stopniu staniały modele Pentium III 550, 450 MHz i Pentium II 450 oraz 400 MHz. Nie zmieniły się natomiast ceny Pentium Xeon, Pentium III 600 MHz, Celeron oraz układów dla komputerów przenośnych.

To nie przypadek

Przedstawiciele Intela zaprzeczają, jakoby premiera procesora Athlon miała wpływ na wielkość obniżek cen układów Pentium. Twierdzą, że były one planowane wcześniej i mają na celu przede wszystkim zwiększenie popytu na komputery PC w zbliżającym się sezonie świątecznym. Tańsze procesory powinny przyczynić się do obniżenia przez producentów cen sprzętu.

Obecnie należy oczekiwać reakcji AMD, która zaczęła już wprowadzać do sprzedaży nowe układy Athlon. Choć mają one inną architekturę niż Pentium III i trudno bezpośrednio porównywać te układy, to na rynku te dwie platformy będą konkurować w wysokiej klasy komputerach PC. Szybkość reakcji AMD na obniżkę procesorów Intela może być wskaźnikiem tego, jak firma ta radzi sobie z uruchamianiem masowej produkcji układów.

Procesory Athlon są w sprzedaży w Polsce od początku września. Dla firm komputerowych ceny Athlon 500, 550, 600 i 650 MHz ogłoszone pod koniec sierpnia wynoszą odpowiednio: 288, 505, 690 i 927 USD. Sugerowane ceny procesorów dla odbiorców końcowych są o ok. 10% wyższe.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200