Cennik mocy

Dostawcy baz danych coraz częściej licencjonują swoje produkty w zależności od liczby procesorów serwera, a nawet ich mocy.

Dostawcy baz danych coraz częściej licencjonują swoje produkty w zależności od liczby procesorów serwera, a nawet ich mocy.

Tradycyjny model wyceny baz danych opiera się na liczbie tzw. nazwanych użytkowników lub na liczbie użytkowników jednoczesnych. Model ten sprawdza się w zastosowaniach aplikacyjnych, zapewniając dokładną ocenę kosztów po stronie klienta i przychodów po stronie dostawcy. Niestety, nie sprawdza się w zastosowaniach internetowych.

Bazy danych powiązane ze sprzętem to specjalność IBM. W przypadku systemów AS/400 i S/390 klient otrzymuje licencję na bazę danych DB2 w cenie sprzętu. Sprawa komplikuje się w przypadku innych systemów (Windows NT, Unix i Linux). Klient może kupić licencję Workgroup, ograniczoną do 2 procesorów RISC lub 4 procesorów x86 - w cenie ok. 2,7 tys. USD za procesor. Licencja Unlimited Workgroup, pozwalająca zarówno na dostęp przez Internet, jak i wykorzystanie na pojedynczych komputerach, kosztuje ponad 12 tys. USD. Wbrew nazwie, licencja jest ograniczona do 4 procesorów typu RISC i 8 typu x86. Są jesz- cze dwa typy licencji - Enterprise (ok. 17 tys. USD za procesor) i Extended Enterprise (przeznaczona dla konfiguracji klastrowych, ok. 22 tys. USD za procesor).

Licencjonowanie zależne od liczby procesorów od ponad 1,5 roku prowadzi Informix. Tego typu licencje są udzielane wyłącznie do zastosowań internetowych i obejmują wszystkie główne produ- kty bazodanowe: Cloudscape (5 tys. USD za każdy procesor), Dynamic Server (50 tys. USD) i Foundation 2000 (70 tys. USD). W przypadku zastosowań aplikacyjnych cena nadal zależy od liczby użytkowników. Za licencję typu Workgroup, ograniczoną do jednego procesora, klient zapłaci jedynie ok. jednej piątej powyższych kwot.

Od stycznia br. nowy system licencjonowania baz danych wprowadził także Oracle. Cena licencji w tym przypadku zależy nie tylko od liczby procesorów, ich typu i prędkości zegara. Oracle posługuje się także pojęciem Universal Power Unit (UPU). Jednostka UPU bazy Oracle 8i Enterprise Edition została wyceniona na 100 USD dla procesorów x86 i 150 USD dla procesorów typu RISC. Baza Oracle 8i Standard jest znacznie tańsza: 1 UPU kosztuje odpowiednio: 15 USD (x86) i 22,5 USD (RISC). Cenę jednostki UPU należy z kolei pomnożyć przez liczbę MHz zegara procesora i liczbę procesorów. Instalacja na 4-procesorowym serwerze Pentium III 500 MHz będzie kosztować 200 tys. USD (100 x 500 x 4) w przypadku wersji Enterprise i 30 tys. USD (15 x 500 x 4) - wersja Standard. Przedstawiciele twierdzą, że od początku roku firma sprzedała ok. 500 licencji nowego typu.

Microsoft przed trzema tygodniami wprowadził licencjonowanie "za procesor" i to tylko dla najnowszej bazy - SQL Server 2000. Cena procesora dla SQL w wersji Standard kosztuje 5 tys. USD, natomiast dla wersji Enterprise - 20 tys. USD.


TOP 200