Cena wydajności

Pentium III zapewnia wysoką wydajność, ale okupioną brakiem postępu w zmniejszaniu poboru mocy.

Pentium III zapewnia wysoką wydajność, ale okupioną brakiem postępu w zmniejszaniu poboru mocy.

Hewlett-Packard Polska wprowadził do sprzedaży komputery PC serii Vectra VE, wyposażone w procesory Pentium III. Są to modele przezn aczone przede wszystkim dla odbiorców korporacyjnych i użytkowników, którzy potrzebują sprzętu o dużej wydajności do zastosowań biznesowych ale są zdecydowani na zakup profesjonalnych stacji roboczych.

Przewaga Pentium III

Testowany komputer zawierał Pentium III 450 MHz z 512 KB pamięci podręcznej L2, 64 MB SDRAM, dysk o pojemności 8 GB, napęd CD-ROM x32, kartę graficzną Matrox MGA G200 AGP z 8 MB RAM, modem, kartę sieciową, porty USB i Windows 95. Vectra VE jest wyposażona w system BIOS, opracowany przez AWARD System, który obsługuje zaawansowane funkcje zarządzania poborem mocy oraz zdalnej kontroli i konfiguracji zgodne ze specyfikacjami APM, ACPI i DMI. Umożliwia także załadowanie systemu operacyjnego z napędu CD-ROM lub przez sieć LAN.

Zastosowanie procesorów Pentium III 450 lub 500 MHz w komputerach PC poprawia pracę przy uruchamianiu wymagających aplikacji dla biznesu, takich jak systemy baz danych, CAD/CAM i oprogramowania komunikacyjnego. Ponadto zastosowanie identyfikacyjnych numerów Pentium III może zwiększyć bezpieczeństwo danych i pozwolić na kontrolę dostępu do systemów komputerowych.

Gabaryty wydajności

Konstrukcja komputera Vectra VE potwierdza jednak, że wzrost wydajności, mimo postępu technologicznego, nie musi iść w parze z miniaturyzacją systemu. Wyprodukowana przez Hewlett-Packarda płyta główna komputera zawiera gniazdo Slot 1, w którym zainstalowano pokaźnych rozmiarów zespół procesora Pentium III z bardzo dużym radiatorem. Układ procesora jest umieszczony w zasięgu nadmuchu wentylatora, a strumień powietrza jest kierowany na niego za pośrednictwem dużej dyszy. Dobre chłodzenie należy do podstawowych warunków niezawodnej pracy komputera, ale jednym z ważnych elementów rozwoju technologii procesorów jest zmniejszanie poboru mocy - tego jednak Pentium III wydaje się nie potwierdzać.

Komputer HP Vectra VE z procesorem Pentium III 450 MHz

Producent: Hewlett-Packard

Przedstawicielstwo: Hewlett-Packard Polska, tel. (+22) 608 77 00, http:/www.hp.com.pl

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200