Cellrox Jade - dwa Androidy w jednym telefonie?

Izraelska firma Cellrox zaprezentowała na targach Mobile World Congress interesujące rozwiązanie, umożliwiające tworzenie dwóch oddzielnych instancji systemu Android w jednym smartfonie. Dzięki Jade użytkownik będzie mógł stworzyć dwa niezależne profile systemu o odmiennych właściwościach i wykorzystywać je do różnych celów - np. zawodowych i prywatnych.

Obie instancje można dowolnie konfigurować i dopasowywać do swoich potrzeb - np. instalując różne aplikacje, czy zabezpieczenia. Co ważne, obie mogą być aktywne jednocześnie a użytkownik może błyskawicznie przełączać się pomiędzy nimi. Rozwiązanie Cellrox (czyli system Jade) jest obecnie w fazie beta testów - producent zapowiada, że finalna wersja powinna być gotowa w maju

Cellrox Jade składa się z dwóch komponentów - zainstalowanego w smartfonie klienta oraz modułu serwerowego, hostowanego za firewallem firmy lub na serwerze zewnętrznego dostawcy (może nim być również Cellrox). "To produkt stworzony z myślą o potrzebach korporacji, starających się rozwiązać problem wykorzystywania przez pracowników prywatnych smartfonów i tabletów do celów zawodowych... i odwrotnie" - tłumaczy Omer Eiferman, szef Cellrox.

Zobacz również:

  • Wirusy na Androida - popularne i niebezpieczne zagrożenia

Eiferman podkreśla, że dla użytkownika system Jade jest niemal przezroczysty i w żaden sposób nie utrudnia korzystania z urządzenia. Do jego dyspozycji są dwie, oznaczone kolorami "strefy": niebieska (profil powiązany z pracą) i czerwona (profil prywatny). Użytkownik może jednym dotknięciem widocznej na górze ekranu zakładki przełączyć się między nimi - producent zapewnia, że odbywa się to natychmiast i bez żadnego spadku wydajności.

Firma prowadzi już rozmowy z kilkoma operatorami i producentami telefonów, którzy rozważają preinstalowanie Jade na swoich urządzeniach. Mają to być głównie smartfony projektowane z myślą o użytkownikach korporacyjnych.

Warto dodać, że koncepcję tej technologii - tzw. lekkiej wirtualizacji - stworzył Jason Nieh, naukowiec z Columbia School of Engineering and Applied Science. Jego ideą zainteresowała się firma Cellrox, która uzyskała od Nieha prawa do stworzenia produktów wykorzystujących "lekką wirtualizację". Innowacyjność tego rozwiązania polega na umieszczeniu warstwy wirtualizacyjnej nie pomiędzy systemem operacyjnym a sprzętem (co jest standardowym rozwiązaniem), lecz pomiędzy jądrem system a uruchomionym nad nim interfejsem i aplikacjami.

"Wykorzystujemy jeden kernel, ale uruchamiamy w nim dwa zupełnie oddzielne środowiska. Dwa to zresztą tylko początek - możliwe jest zwiększenie liczby tych instancji, już nad tym pracujemy. Co ważne, między tymi środowiskami nie zachodzi żadna interakcja - jeśli np. użytkownik zainfekuje złośliwą aplikacją swój prywatny profil, to w żaden sposób nie wpłynie to na bezpieczeństwo profilu związanego z pracą" - tłumaczy Eifferman. Co ważne, profil "zawodowy" może być zarządzany za pomocą standardowych korporacyjnych narzędzi administracyjnych MDM (mobile device management).

System Cellrox ma zostać oficjalnie wprowadzony na rynek w maju. Ceny miesięcznej subskrypcji wahać się będą od 5 do 8 USD (w zależności od tego, na ilu urządzeniach wykorzystywana będzie Jade).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200