Celerony "Centrino" już na rynku

Intel oficjalnie potwierdził wprowadzenie na rynek mobilnych wersji procesorów Celeron opartych na architekturze znanej z bardzo udanych układów Pentium M. Premiera nastąpiła dość nieoczekiwanie, zdecydowanie wcześniej niż wynikałoby to z dotychczasowych planów Intela.

Pierwszym Celeronem M jest procesor serii Ultra Low-Voltage wykonany w technologii 0,13 mikrona i pracujący z szyną systemową 800 MHz. Jego przeznaczeniem są głównie komputery przenośne typu Tablet PC.

W chwili obecnej układ ten można już spotkać w produktach niektórych producentów. Np. firma Motion Computing montuje go w tablecie M1300. Cena takiego komputera wynosi 1699 USD. Dla porównania podobny model z tym, że wyposażony w procesor Pentium M kosztuje 1999 USD. Najnowszy procesor spotkacie także w tablecie HP Compaq TC1100.

Zobacz również:

  • Intel zmienia specyfikację techniczną układów graficznych ARC A380

W porównaniu do Pentium M, Celeron M posiada o połowę mniejszą pamięć podręczną drugiego poziomu (512 KB zamiast 1 MB). Celeron M będzie sprzedawany samodzielnie lub w komplecie z pozostałymi dwoma (chipset i kontroler sieci WiFi) składnikami platformy Centrino. W drugiej połowie roku 2004, budżetowe procesory mobilne Intela zaczną być produkowane w procesie technologicznym 0,09 mikrometra.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200