Celeron zamiast 486

Zestawy do modernizacji PC umożliwiają przekształcenie komputerów w maszyny z procesorami K6 2 lub Celeron.

Zestawy do modernizacji PC umożliwiają przekształcenie komputerów w maszyny z procesorami K6 2 lub Celeron.

Evergreen Technologies i Kingston Technology zamierzają wprowadzić do sprzedaży nowe wersje zestawów, umożliwiających aktualizację starych modeli komputerów PC do poziomu wydajności oferowanego sprzętu.

Evergreen zamierza wprowadzić na rynek w I kw. 1999 r. EclipsePCI - kartę PCI zawierającą procesor Celeron lub AMD K6-2 o częstotliwościach 233-333 MHz, chipset Intel BX, pamięć DRAM oraz 100 MHz szynę systemową. Jak twierdzą przedstawiciele firmy, kartę będzie można instalować praktycznie w każdym komputerze PC, wyposażonym w szynę PCI, włączając w to modele z procesorem 486. Nowy układ będzie pracował z pełną wydajnością. Zestaw z Celeron 333 MHz i 64 MB RAM ma kosztować ok. 400 USD. Jednocześnie Evergreen ujawnił, że już przygotowuje kolejne wersje EclipsePCI, które będą zawierać gniazdo interfejsu kart graficznych AGP.

Natomiast pod koniec tego roku mają być dostępne zestawy Kingston TurboChip 333 z procesorem AMD K6-2 333 MHz, które są przeznaczone do modernizacji komputerów z gniazdami Socket 5 lub Socket 7 wyposażonymi co najmniej w Pentium 166 MHz. Zawierają wbudowany wentylator, układy do regulacji napięć zasilających oraz automatyczny system zegara z układami powielającymi częstotliwości, co umożliwia instalację zestawu w większości komputerów PC bez potrzeby ustawiania przełączników na płycie głównej. Na firmowej stronie WWW Kingston Technology opublikował listę modeli PC, które poprawnie współpracują z tym zestawem. Zapowiadana cena TurboChip 333 to ok. 349 USD.

Przy obecnych niskich cenach sprzętu, gdy dostępne są nowe komputery kosztujące 600-800 USD, popyt na zestawy do modernizacji maleje. Jednak w wielu przypadkach rachunek ekonomiczny może przemawiać za takim rozwiązaniem. Na takich odbiorców z rynku korporacyjnego liczą przede wszystkim Evergreen i Kingston, które należą do najbardziej znanych na świecie producentów zestawów do modernizacji procesorów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200