CeBIT-owe migawki

Największy tłok, porównywalny może tylko z tym, co się działo na targach Komputer Expo '94 w Pałacu Kultury w Warszawie, panował w pawilonie 2, poświęconym komputerom osobistym. Jedną z przyczyn jego popularności była światowa premiera trzech typów komputerów Power Macintosh (6100/60, 7100/66 i 8100/80), wyposażonych w procesor PowerPC 601 a także pracującego na tej platformie oprogramowania (DOS/Windows oraz Macintosh). Bez wątpienia była to najważniejsza premiera na tegorocznych targach CeBIT.

Największy tłok, porównywalny może tylko z tym, co się działo na targach Komputer Expo '94 w Pałacu Kultury w Warszawie, panował w pawilonie 2, poświęconym komputerom osobistym. Jedną z przyczyn jego popularności była światowa premiera trzech typów komputerów Power Macintosh (6100/60, 7100/66 i 8100/80), wyposażonych w procesor PowerPC 601 a także pracującego na tej platformie oprogramowania (DOS/Windows oraz Macintosh). Bez wątpienia była to najważniejsza premiera na tegorocznych targach CeBIT.

Wiele firm stosowało bardzo niekonwencjonalne metody przyciągania zwiedzających do swoich stoisk - począwszy od konkursów, w których nagrodą były rozdawane wszystkim uczestnikom popularne T-shirty, a na występach żonglerów, artystów plastyków czy muzyków skończywszy. Dawało to w efekcie atmosferę, z jaką można się zetknąć np. na odpustach czy jarmarkach.

Rekordowy tej dziedzinie był pawilon poświęcony technikom multimedialnym. Wystarczyło tam tylko, żeby wszyscy posiadacze kart dźwiękowych nagłośnili (każdy na swój sposób) swoje najbliższe otoczenie - kakofonia nakładających się wzajemnie hałasów była nie do wytrzymania. Mimo to był najbardziej odwiedzany pawilonów na targach CeBIT.

***

Stoisko Silicon Graphics szczyciło się m.in. komputerem Indy, wyposażonym w nowy procesor RISC typu MIPS R4400 taktowany zegarem o częstotliwości 150 MHz. Jest to najmłodszy i najszybszy model Indy. Zastosowania nowego komputera obejmują CAD, przetwarzanie obrazów, animacje, multimedia.

***

O ile rok temu wielu ofertom towarzyszyły materiały reklamowe pisane w języku niemieckim i angielskim, to tegoroczne targi były prawie wyłącznie niemiecko-języczne. Obok wielkich, znanych na całym świecie firm komputerowych, swoje produkty wystawiały średnie i duże firmy niemieckie (ponad 50 % całej oferty), a także wiele firm amerykańskich czy dalekowschodnich. Pewnym zaskoczeniem był prawie całkowity brak oferty firm z innych, poza Niemcami, krajów europejskich.

***

Z dużym zaciekawieniem oglądaliśmy stoiska poświęcone technikom przyszłości,a w tym prezentację stosowania technik ATM Asynchronous Transfer Mode) w stoiskach ok. 30 firm w pawilonie 14. Stosowanie ATM będzie podstawą przyszłych systemów wideokonferencyjnych, czy przesyłających sekwencje wideo (interaktywna telewizja) lub duża liczba innych danych. Jest to poza tym technika, w której, jak głosiło jedno z haseł wystawy: " sieci LAN i sieci WAN podają sobie ręce".

Począwszy od kwietnia br. w Europie stosowany będzie europejski standard ISDN - tzw. Euro-ISDN. Wdrożenie w życie Euro-ISDN pozwoli w ciągu kilku najbliższych lat m.in. na realizowanie wideokonferencji na terenie całej Europy Zachodniej.

***

Na tegorocznych targach CeBIT firma Apple zaprezentowała nie tylko komputery wyposażone w procesor Power PC, lecz także kolejną wersję urządzenia typu PAD (Personal Digital Assistant) - model MessagePad Newton 110 (z przykrywą zabezpieczającą ekran) oraz nowe programy dla Newtona. Przypomnijmy, iż Message Pad Newton jest niewielkim urządzeniem przenośnym, które "rozumie", co się napisze odręcznie na jego ekranie. Zrozumiałe zainteresowanie zwiedzających w stoisku Apple (pawilon 9) wzbudzała niemiecka wersja Newtona. Po raz pierwszy została ona przedstawiona w grudniu ub.r. Wersja ta zawiera ok. dwa razy więcej słów w podręcznym słowniku, niż jej anglosaski odpowiednik (17 tys. słów, 8 MB ROM dla zgermanizowanego Newtona). W przygotowaniu jest japońska wersja Newtona, opracowywana przez Toshibę. Jednocześnie Compaq, który miał opracować urządzenie typu PDA stwierdził, że technologie rozpoznawania znaków są nadal zawodne i zamierza zbudować PDA z małą klawiaturą (rozmiarów kalkulatora).

***

Najszybszym modemem świata jest, zgodnie z zapewnieniem jego twórcy, firmy Hayes, modem Optima 288. Może on transmitować dane z szybkością 28800 bps, co przy użyciu kompresji V.Fast pozwala na osiągnięcie przepływu danych 230400 bps. Można to uzyskać oczywiście w parze z drugim takim samym modemem, gdyż żaden inny produkt na świecie jeszcze tego nie potrafi. Modem Optima 288 wszedł na rynek amerykański w październiku ub.r.

***

Karty PCMCIA (Personal Computer Memory Card International Association - lub bardziej żartobliwie - People Can't Memorize Computer Industry Acronyms) stały się normalnym elementem świata komputerów przenośnych. Na targach CeBIT można było zaobserwować połączenie idei PCMCIA z koncepcją Plug-and-Play - użytkownik wkłada kartę w gniazda komputera, nawet bez wyłączania na ten czas jego zasilania czy odkręcania pokrywy obudowy, aby przełączać mikroprzełączniki. Gniazda PCMCIA są już w takich urządzeniach jak Newton, czy przenośne telefony. Na stoisku brytyjskiej firmy Calluna Technology prezentowano dysk twardy w obudowie PCMCIA type III (10,5 mm grubości) o pojemności 130 MB. Jeszcze w br. Calluna ma zamiar rozpocząć produkcję HDD PCMCIA o pojemności 170 MB. Można też śmiało powiedzieć, że karty PCMCIA zaczynają łączyć między sobą światy komputerów przenośnych i stacjonarnych.

***

Wizją bardziej przyszłościowych zastosowań technik komputerowych był pokaz w pawilonie 3 technologii MediaServer, którego autorem jest lider na rynku - Oracle Corporation. Technologia ta pozwala na przechowywanie tysięcy filmów i obrazów wideo - potrafi też współpracować z systemami VOD (Video on Demand - wideo na życzenie użytkownika), dokonywaniem zakupów za pomocą ekranu komputera, nauki na odległośc czy też studiowania takiej prasy, której treść można sobie samemu dobrać. Oracle zademonstrowała prototypowe aplikacje współdziałające z MediaServer. Użytkownik będzie mógł interaktywnie wybrać np. taki film, zapisany na wideo-serwerze, jaki go interesuje i spowodować przesłanie jego treści na ekran swego komputerowego zestawu. Zainteresowane tą techniką są wszystkie większe firmy telekomunikacyjne.


TOP 200