CeBIT: komputer naręczny działający pod kontrolą Linuxa

Yopy, produkt południowokoreańskiej firmy, ma standardowo wbudowaną przeglądarkę internetową, klienta poczty elektronicznej, proste aplikacje biurowe i oprogramowanie do odtwarzania plików muzycznych MP3 oraz wideo w formacie MPEG.

Gmate, południowokoreańska firma, zaprezentowała w Hanowerze komputer naręczny o nazwie Yopy, pracujący pod kontrolą systemu operacyjnego Linux.

Urządzenie jest wyposażone w 4" kolorowy ekran dotykowy i ma standardowo wbudowaną przeglądarkę internetową, klienta poczty elektronicznej, proste aplikacje biurowe, jak również oprogramowanie do odtwarzania plików muzycznych MP3 oraz wideo w formacie MPEG. Komputer jest wyposażony także w port podczerwieni, złącze szeregowe i USB, umożliwiające połączenie z komputerem stacjonarnym.

Zobacz również:

  • Targi IFA powracają - odbędą się stacjonarnie we wrześniu
  • Nokia poprowadzi ważny projekt 6G
  • Kwantowy nanomagnes zmieni oblicze komputerów

Graficzny interfejs Yopy opracowali inżynierowie Gmate. Firma planuje także udostępnić swoje narzędzia programistyczne innym twórcom zainteresowanym rozwojem aplikacji przeznaczonych dla Yopy.

Sercem opracowywanego przez dwa lata urządzenia jest intelowski procesor StrongArm 206 MHz, natomiast wielkość pamięci RAM prototypowych modeli prezentowanych na targach wynosiła 32 MB. Urządzenie waży 225 gramów i ma wymiary 129 x 83,5 x 22 mm.

Pierwsze egzemplarze mają trafić na rynek w połowie br., a ich cena ma się kształtować na poziomie 400-600 USD, w zależności od konfiguracji. Producent zamierza wyposażyć urządzenie w technologię Bluetooth i oferować moduły do łączności bezprzewodowej GSM. Jego producentem będzie Samsung Electro-Mechanics, odpowiedzialny także za jego dystrybucję.

Firma Gmate powstała w 1998 r. Jej założycielami są byli pracownicy firm LG Semiconductor, LG Electronics, Hyundai Electronics oraz Korea Advanced Institute of Science & Technology.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200