CeBIT: dwadzieścia lat minęło...

Obecność na inauguracji targów CeBIT przedstawiciela branży telekomunikacyjnej - przemówienie wygłosił Arun Sarin, prezes Vodafone - dobitnie świadczy o coraz większej mobilności świata IT.

Obecność na inauguracji targów CeBIT przedstawiciela branży telekomunikacyjnej - przemówienie wygłosił Arun Sarin, prezes Vodafone - dobitnie świadczy o coraz większej mobilności świata IT.

CeBIT: dwadzieścia lat minęło...
Zanim pierwsi goście CeBIT-u ruszyli na zwiedzanie targów, przez informatyczną prasę całego świata przetoczyła się fala spekulacji dotycząca nowego przedsięwzięcia Microsoftu - Origami Project. Prześcigano się w domysłach, czy chodzi o odtwarzacz multimedialny gotowy zdetronizować iPoda firmy Apple, czy może Origami to nowa przenośna konsola do gier. Najbliższe prawdy okazały się głosy, że pod kryptonimem Origami kryje się nowa koncepcja komputera przenośnego - czegoś pomiędzy PDA a laptopem. W rzeczywistości Origami to Ultra Mobile PC (UMPC) wyposażony w Windows i rozwijany z Intelem. Pierwsze jego modele na targach CeBIT przedstawili Asus, Founder Group i Samsung.

Origami i inni

Sercem Origami są procesory Intel Celeron M 900 MHz. Są one wyposażone w łączność bezprzewodową, dotykowe ekrany o rozdzielczości 800 x 480 pikseli. Całością steruje Windows XP for Tablet PC. System został przygotowany na potrzeby ekranu o ograniczonej rozdzielczości i wzbogacony m.in. o grę Sudoku oraz dedykowaną wersję Windows Media Playera. Korzystanie z urządzenia ma wspomagać ekran dotykowy i znajdującą się na nim klawiaturę pozwalającą na wprowadzanie znaków za pomocą kciuka. Jak na razie obietnice 24-godzinnej pracy tego urządzenia na baterii pozostają bez pokrycia. Sięga ona w tej chwili zaledwie kilku godzin. Szansą na zwiększenie oszczędności zużycia baterii będzie dopiero wykorzystanie w Origami procesorów Intel Yonah.

CeBIT: dwadzieścia lat minęło...

Origami w wersji opracowanej przez Samsunga.

Najbardziej bliską komercyjnej wersję Origami przedstawił Samsung. Planowana premiera urządzenia o nazwie Q1 to druga połowa 2006 r. Jego cena będzie sięgać 1000 euro. Q1 ma mieć wymiary 22,7 x 13,9 x 2,65 cm, a ważyć zaledwie 779 gr. Nie wiadomo natomiast kiedy na rynek trafi i ile będzie kosztować Origami pod marką Asusa. Jeden z prototypów - RH2 - został wyposażony w GPS, czytnik linii papilarnych i kamerę cyfrową.

Konkurencyjną propozycję nowej generacji przenośnych komputerów zaprezentowała także Via, wyposażając swój minikomputer w procesor VIA C7-M ULV oparty na architekturze VIA CoolStream. Urządzenie to - wykonane przez PBJ - także pracuje pod kontrolą Windows XP wzbogaconym o aplikację pozwalającą na wprowadzanie znaków na ekranie dotykowym. Twórcy urządzeń typu UMPC w pierwszej kolejności kierują produkty do zwolenników nowinek technologicznych. Czas pokaże, czy wśród wielu innych urządzeń mobilnych Origami znajdzie miejsce na rynku i okaże się sukcesem.

Komórkowy zawrót głowy

Największy zgiełk podczas targów CeBIT panuje już tradycyjnie w hali, w której wystawiają się producenci telefonów komórkowych. Nie omieszkają oni przepuścić tej okazji, aby zaprezentować kolejne nowinki. W tym roku w Hanowerze Samsung zaprezentował telefony komórkowe z dyskiem twardym o pojemności 8 GB (model SGH-i310z) oraz 10-megapikselowym aparatem cyfrowym, trzykrotnym zoomem optycznym i lampą błyskową (SCH-B600). Jego premierę zaplanowano na drugi kwartał 2006 r. Ta koreańska firma wykorzystała CeBIT, aby kolejny raz zaakcentować chęć podboju światowych rynków. Komórkową ofensywę przypuścił także BenQ, prezentując sześć nowych modeli telefonów komórkowych - wśród nich P51 pracujący pod kontrolą Windows Mobile 5.0, wyposażony w łączność Wi-Fi, klawiaturę w standardzie Qwerty, moduł GPS i 128 MB pamięci operacyjnej. Urządzenie trafi na rynek w trzecim kwartale br.

Zamiast premierowych modeli telefonów Nokia pokazała na targach CeBIT oprogramowanie Lifeblog 2.0, które automatycznie (m.in. na podstawie danych pobieranych z najbliższej stacji bazowej) dołącza informacje o miejscu i czasie wykonania zdjęć czy filmów. Nowością Lifeblog 2.0 jest także możliwość dołączania nagrań dźwiękowych. Aplikacja instalowana na komputerze PC jest już dostępna, a program działający w telefonie zostanie udostępniony w kwietniu.

CeBIT: dwadzieścia lat minęło...

Największe polskie stoisko miał Comarch.

Z komórkowych ciekawostek warto wspomnieć także telefon przenośny firmy Netgear. Pozwala on na wykonywanie połączeń internetowych z wykorzystaniem aplikacji Skype. Jednak według przedstawicieli Lucent Technologies, jakość połączeń VoIP w telefonii komórkowej nadal pozostawia wiele do życzenia. "Pierwsze komercyjne propozycje nie pojawią się wcześniej niż pod koniec 2007 r." - uważają. Podstawowym problemem pozostaje bowiem prędkość wysyłanych danych, która jest za wolna, aby gwarantować dobrą jakość połączeń. Rozwiązaniem tego problemu ma być technologia HSUPA (High Speed Uplink Packet Access).

Mecz w telefonie

Zapewne większym niż CeBIT wydarzeniem są dla Niemców mistrzostwa świata w piłce nożnej. Futbolowe zmagania najlepszych drużyn będą mogli śledzić na ekranach telefonów komórkowych abonenci sieci T-Mobile. Operator wykorzysta w tym celu wdrożoną właśnie w Niemczech technologię HSDPA. Użytkownicy telefonów zgodnych z tym standardem i sieciami UMTS będą mogli obejrzeć 20 meczów na żywo i najlepsze fragmenty z wszystkich 64 spotkań. Tam, gdzie nie sięga zasięg 3G, T-Mobile wykorzysta EDGE. HDSPA w Niemczech uruchomił także Vodafone.

Wygląda jednak na to, że operatorzy nie zdążą z komercyjnym uruchomieniem usług telewizji mobilnej na czas mundialu. Kwestia wyboru niejednolitego standardu telewizji mobilnej - DMB (Digital Media Broadcasting) kontra DVB-H (Digital Video Broadcasting-Handheld) - jest bowiem jedną z przeszkód na drodze jej wdrożenia. W maju br. na rynku europejskim powinien pojawić się telefon LG V9000, działający w standardzie WCDMA i obsługujący technologię transmisji telewizyjnej DMB. Przekątna ekranu telefonu wynosi 2,2 cale, zaś bateria ma pozwolić na oglądanie telewizji przez co najmniej 3 godz.

Większe przekątne, walka standardów

CeBIT: dwadzieścia lat minęło...

W czasie inauguracji targów CeBIT kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała, że Niemcy zamierzają odzyskać pozycję jednego z liderów branży IT. Rząd Niemiec planuje przeznaczyć 6 mld euro na rozwój nowych technologii.

Znacznie większe formaty proponują producenci monitorów. NEC Display Solutions zaprezentował ekran MultiSync LCD5710 o przekątnej 57 cali. Z kolei Sharp pokazał kilkanaście modeli płaskich telewizorów LCD, a w tym 37-calowy Aquos LC-37GE1E zgodny ze standardem HDTV (High Definition TV). Ma on być dostępny na europejskim rynku w czerwcu br. Piłkarskie rozgrywki - transmitowane w HDTV - będą zapewne dla kibiców mocnym impulsem do zakupów tego typu modeli telewizorów.

Sporo miejsca na targach CeBIT poświęcono technologii Blu-ray. Pierwsze komputery Sony Vaio z napędami dyskowymi Blu-ray trafią na rynek w połowie br. Kilka miesięcy później produkty z napędami w tym standardzie mają zaoferować Matsushita Electric Industrial i Koninklijke Philips Electronics. Wcześniej, bo pod koniec maja, na rynek trafią odtwarzacze Blu-ray opracowane przez Samsunga. Wydawać by się więc mogło, że DVD przechodzi do historii. Tymczasem New Medium Enterprises promuje nowy format zapisu bazujący na standardowej technologii DVD. W Hanowerze zaprezentowała napędy i płyty w standardzie VMD (Versatile Multilayer Disc), których pojemność zwiększono do 50 GB dzięki dziesięciu warstwom zapisu. Atutem tego standardu ma być kilkakrotnie niższa cena od napędów Blu-ray. Konkurencyjne wobec Blu-ray napędy HD-DVD demonstrował NEC.

Polacy na targach

Po raz pierwszy od wielu lat na targach CeBIT nie było wspólnego polskiego stoiska pod patronatem Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. "Formuła ta już się wyczerpała. Zniknęły bariery celne, językowe, skończył się podział na my i oni. Szukamy nowej formy promocji" - stwierdza Aleksander Frydrych, wiceprezes PIIT ds. operacyjnych. Mimo to liczba polskich firm w Hanowerze pozostała właściwie na tym samym poziomie. Samodzielnie wystawiło się szesnaście spółek IT (18 rok wcześniej). Wśród nich znaleźli się debiutanci, jak: IT.integro, które prezentowało środowisko do budowania aplikacji biznesowych - Gardens; czy Embedos prezentujący urządzenia wbudowane - ethernus. Największe stoisko miał tradycyjnie weteran targów CeBIT - Comarch. W Hanowerze po raz kolejny wystawiali się Logotec Engineering, MODE COM, Media-Tech i Lestar.

Zainteresowanie polskich władz uczestnictwem polskich firm na targach CeBIT wypada blado. Być może sprawia to marginalny udział branży IT w polskim eksporcie. W Hanowerze z jednodniową wizytą pojawił się jednak- wraz z Józefem Olszyńskim, ambasadorem Polski w Niemczech - Grzegorz Bliźniuk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Andrzej Maciejewski, HANOWER

6262 firmy z 71 krajów, w tym Polski, wzięło udział w targach CeBIT

Potrzebny jeden standard

"Komisja Europejska przygotowuje nowe rozwiązania prawne, które mają stymulować rozwój usług telewizji mobilnej" - poinformowała Viviane Reding, komisarz Unii Europejskiej ds. społeczeństwa informacyjnego. Telewizja mobilna jest jednym z głównych haseł promowanych przez producentów wystawiających się na targach CeBIT. Niektórzy z nich przewidują wręcz, że wkrótce połowa użytkowników komórek w UE (nawet 200 mln osób) będzie abonentami tego typu usług.

Mimo że Europejczycy mogą korzystać ze swoich telefonów w każdym kraju Starego Kontynentu, nie ma zgody co do jednego standardu transmisji sygnału telewizyjnego na komórki, a samo jego udostępnianie podlega różnym prawom w każdym z krajów. Modyfikacja dyrektywy "Television Without Frontiers" ma doprowadzić do tego, że będzie obowiązywać prawo kraju pochodzenia. Ułatwić ma to działanie dostawców treści.

Jeśli jednak europejskie rządy i operatorzy nie zgodzą się na stosowanie jednego standardu technologicznego - w tym częstotliwości nadawania - trudno będzie im osiągnąć efekt skali niezbędny do czerpania zysków z telewizji mobilnej. Być może państwom UE uda się uzgodnić wspólne stanowisko podczas dwóch zbliżających się konferencji: tegorocznej - Regional Radio Conference i przyszłorocznej World Radio Conference.

<hr size=1 noshade>

CeBIT: dwadzieścia lat minęło...
RFID w praktyce za 15 lat?

Jednym z tematów przewodnich tegorocznego CeBIT-u była technologia RFID. Jak jednak stwierdził Gerd Wolfram, szef MGI Metro Group Information Technology, spółki odpowiedzialnej za wdrażanie technologii informatycznych w sieciach Metro, upowszechnienie kodów odczytywanych radiowo RFID nastąpi dopiero w ciągu 15 lat. To dosyć powściągliwa prognoza, zważywszy że Metro jest pionierem we wdrażaniu tej technologii. W Hanowerze firma pokazała m.in. sterowany głosem system przyspieszający wypełnianie dokumentacji magazynowej, korzystający właśnie ze znaczników radiowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200