CeBIT: Via Technologies zapowiada kolejne procesory

Producent zaprezentował procesor Cyrix III, poprzednio znany pod nazwą roboczą Joshua. Po nim pojawią się kolejne jednostki zgodne z intelowską architekturą opracowaną dla Celerona.

Via Technologies postanowiła wykorzystać wizytę w Hanowerze do zademonstrowania swojego najnowszego produktu, jakim jest zapowiedziany niedawno procesor Cyrix III, dotąd znany z roboczej nazwy Joshua. Firma przedstawiła też plany produkcyjne na najbliższe lata.

Zgodnie z przyjętą przez firmę zasadą nadawania swoim produktom roboczych nazw wywodzących się z Biblii, kolejną jednostką - po procesorze Joshua - będzie Samuel I, a następnie Samuel II oraz wysoce zintegrowany procesor Matthew, który będzie zawierał również układ graficzny. Ponadto wszystkie nowe procesory będą opracowane pod kątem wykorzystywanej przez Intela architektury Socket 370, przeznaczonej dla tanich procesorów z serii Celeron.

Zobacz również:

  • Targi IFA powracają - odbędą się stacjonarnie we wrześniu
  • Nokia poprowadzi ważny projekt 6G
  • Kwantowy nanomagnes zmieni oblicze komputerów

Procesory Samuel I zbudowane będą na podstawie całkowicie nowego rdzenia, a nie na wykorzystanym w przypadku nowego Cyrixa rdzeniu Cayenne opracowanym przez National Semiconductor. Będą wyposażone w zegar co najmniej 500 MHz i prawdopodobnie trafią na rynek jeszcze pod koniec tego roku. Poza szybszym zegarem Samuel I zużywać będzie także mniej energii od swojego poprzednika, co pozwoli na jego stosowanie w notebookach. Samuel II ma być jedynie jego szybszą wersją, która pojawi się w I połowie przyszłego roku.

Pomimo iż procesory Cyrix III produkowane przez Via są znacznie słabsze od tych oferowanych przez Intela czy AMD, przedstawiciele firmy wieżą, że uda im się zadomowić na rynku w segmencie tanich układów, zdobywając w nim w br. 5-10% udziału.

***

Via Technologies zaprezentuje procesor Joshua

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200