CeBIT: Transmeta wkracza do Europy

Firma - jak twierdzą jej przedstawiciele - w ciągu dwóch lat ma zaspokajać europejski popyt na wybrane produkty związane z bezprzewodowym dostępem do Internetu.

Transmeta, dotychczas mało znany producent procesorów z Kalifornii, zadebiutuje w Europie podczas tegorocznych targów CeBIT.

"Zamierzamy wkroczyć na rynki dotychczas nie obsługiwane" - powiedział David Ditzel, dyrektor wykonawczy firmy, dodając, że zamierza ona skupić swoją uwagę na notebookach i przenośnych urządzeniach internetowych.

Zobacz również:

  • Podsumowanie IFA 2023 okiem redakcji Computerworld
  • Niemcy podjęły decyzję: nie chcą w swoich sieciach 5G chińskich produktów

W ofercie firmy znajdują się procesory TM5400 i TM3120, należące do rodziny Crusoe. Pierwszy z nich jest jednostką taktowaną zegarem o częstotliwości 500 lub 700 MHz, przeznaczoną dla notebooków, działających pod kontrolą systemu Windows. Natomiast TM3120, taktowany zegarem 333 lub 400 MHz, jest procesorem skonstruowanym specjalnie dla urządzeń internetowych działających pod kontrolą Linuxa.

"W ciągu dwóch lat zamierzamy w pełni obsługiwać rynek europejski, dostarczając wybrane produkty, które pojawią się jeszcze w pierwszej połowie br." - stwierdził D. Ditzel. Firma zwłaszcza "przygląda się rozwojowi aktywności europejskich operatorów telekomunikacyjnych pod kątem rynku WebPad". Mianem WebPad określane są bezprzewodowe urządzenia z ekranem dotykowym, skonstruowane specjalnie z myślą o korzystaniu z Internetu. Transmeta twierdzi też, że już współpracuje z kilkoma firmami zajmującymi się rozwiązaniami bezprzewodowymi, ale na razie nie zdradziła ich nazw.

Choć obecna oferta Transmety nie jest przeznaczona na rynek telefonów komórkowych tzw. kolejnej generacji czy innych urządzeń obsługujących WAP, przedstawiciele firmy twierdzą, że produkty Crusoe można do nich bardzo łatwo przystosować.

***

S3 i Transmeta będą wspólnie tworzyć urządzenia internetowe

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200